Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията рефлектира върху психичното здраве на българите

| обновено на 12.10.20 в 16:57
Снимка: БГНЕС

„Пандемията от Covid-19 повлиява по един изключително неблагоприятен начин, както на психиката на здравия човек, така и на състоянието на психично болните. Повечето психични заболявания са предразположени към декомпенсация в условията на такъв психо-социален стрес. И това важи за тревожните разстройства и за психозите. Повлиява се и поведението на соматично болните, хората с физически заболявания, защото те започват да избягват адекватно посещение на планови консултации, на интервенции, включително и оперативни, както и на изследвания, а това затруднява тяхното лечение. На практика те избягват контакт със здравната система, тъй като ги е страх от Covid-19“, каза академик професор доктор Дроздстой Стоянов, който коментира новините, които ни заливат във връзка с пандемията от коронавирус.

Той подчерта, че последствия има и за здравите хора.

„Ние се отчуждаваме едни от други. Защото започваме да живеем в страх от днес до утре, което променя взаимоотношенията ни и нашата ценностна система. Така ставаме по-уязвими към стреса“, обясни Дроздстой Стоянов, който е преподавател в Медицински университет-Пловдив по психиатрия и медицинска психология.

Академик Стоянов обяви, че вече е качена за обсъждане Националната стратегия за психично здраве, която предлага визията за системата за следващите 10 години.

„Тя е дълго чакана не само от потребителите, пациентите и техните семейства, но и от професионалистите, защото реформа в системата не е правена от времето на комунизма. Целите в стратегията са напълно реалистични, но зависят от единството в поведението и решенията, и алианса между политическата класа, експертите и потребителите. Такова единство преди не е имало, поради много причини. Такова единство няма и сега. В стратегията са залегнали основни цели – създаване на условия за интегрирана грижа, по-добър достъп до по-качествени психиатрични услуги, близо до местоживеенето на пациентите, а също и комплексно обслужване на техните нужди“, подчерта академик професор доктор Дроздстой Стоянов, който участва в работната група.

Цялото интервю с академик професор доктор Дроздстой Стоянов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ниски добиви при зърнените култури заради сушата

Ниски са добивите при зърнените култури в България заради сушата. Лоша и слаба е била годината и в Пловдивския регион при слънчогледа и маслодайните култури. Това заяви Людмил Работов, председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдивско и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той обясни, че в Пловдивско добивите при..

публикувано на 30.09.24 в 16:07
Д-р Димитър Казаков, координатор по донорство в УМБАЛ „Свети Георги“

Успешни са първите за годината донорства от УМБАЛ "Св. Георги"

Първите за годината - две донорски ситуации бяха реализирани този уикенд в УМБАЛ „Свети Гeорги“ в Пловдив. За 24 часа –двама пациенти в мозъчна смърт дадоха шанс за живот на седем души у нас и в чужбина.  Органите отпътуваха със самолети от летище Пловдив за Унгария и Германия, а във Военно медицинска академия - София и в УМБАЛ..

публикувано на 30.09.24 в 14:44

Решават утре ще има ли рейсове до Труд и Войводиново

Проблемът с транспорта между селата Труд и Войводиново от община „Марица“  и Пловдив ще бъде обсъден на среща в областна администрация утре. Това съобщи в интервю за радио Пловдив кметът на „Марица“ Димитър Иванов. Целта е да се постигне споразумение градските линии с номера 1 и 15 да стигат до двете села, обясни той.  "Утре се събираме при..

публикувано на 30.09.24 в 13:52

Ранното откриване на херниите е важно за успешното им лечение

Хирурзите от общинската болница „Св. Пантелеймон в Пловдив“ в продължение на цял месец ще извършват безплатни прегледи на пациенти със съмнения за различните видове хернии. Това съобщи в програма "Точно днес"  д-р Емил Райчинов от болницата. Той припомни, че заболяваванията от херния на предната коремна стена е най-честото заболяне в..

публикувано на 30.09.24 в 11:15

Младите хора не са политически апатични

Младите хора не са политически апатични. Според проучване на предишните парламентарни избори са гласували 45% от младежите в България. Това е доста повече от средното ниво на гласуване, което означава, че има надежда идващото поколение да е граждански и политически активно. Това коментира Александра Гайтанджиева от "Лигата на младите..

публикувано на 30.09.24 в 10:43