Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Северна Македония отново ще бистрят история и език

Тази седмица ще поднови работата си смесената историческа комисия между България и Северна Македония, която не е заседавала от една година. В края на месеца предстои визита на премиера Зоран Заев. София предупреди, че може да блокира преговорите на Скопие с Брюксел заради македонския език и нация. Наскоро група интелектуалци и учени в обръщение се противопоставиха на налагания в официализирания в България разказ за миналото ни. Един от тях е доц. Михаил Иванов, който беше съветник на президента Жельо Желев по етническите и религиозни въпроси. В неговия мандат България призна Македония за държава.

Тази теза не е популярна сред българското общество, но вероятно има своето основание.

Според  доц. Иванов се прави опит да се наложи визията на определена група историци, като политическа позиция.

 „Това не е коректно, това не е правилният път. Видни наши историци не мислят като историците в комисията създадена по силата на договора. В разяснителния меморандум, който беше тиражиран предимно чрез чужди медии се казва, че Северна Македония трябва да скъса с тоталитарното югославско минало. Ние също трябва да скъсаме с нашето тоталитарно минало, с начина си на мислене.  Трябва да се направи задълбочен анализ на ситуацията. Не бих искал това, което се прави да бъде за сметка на българския дух, култура и памет.“

Доц. Иванов посочи, че не се прави разлика между етническа и гражданска нация. Също за разлика между етническа и политическа нация. 

„Да видим, как това се отнася в миналото ни. Чий е Гоце Делчев?  Той е българин по народност, принадлежи на българската история, бил е офицер и винаги се е смятал за българин. Като българин има своята политическа дейност. Виждаме как постепенно през онова време се заражда една македонска политическа идентичност. Трябва да бъде разказано подробно, какви са факторите. Основен фактор е разочарованието от българската официална политика. Знаем за братоубийствените войни, които са инспирирани от официална България в Македония. Той започва да работи за една единна, независима, целокупна Македония. Тогава се е говорело за автономия, като път за присъединяване към България. Една голяма група от нашите революционери са разочаровани от политиката на балканските правителства и започват да мислят за самостоятелно политическо съществуване. Ние трябва да настояваме, че Гоце Делчев носи българска етническа идентичност, но трябва да признаем, че в политическото развитие, за зараждане на политическата нация в Македония има своя принос. Македонският език е създаден на обща говорна основа с българския език“, заяви още доц. Михаил Иванов

Позицията на доц. Михаил Иванов можете да чуете в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21