Новите бойни самолети F-16 блок 70, първите от които България ще придобие през 2023-2024-та година, ще променят Авиобаза "Граф Игнатиево". Как и готови ли са за промяна авиаторите – в Деня на българските Военновъздушни сили разказваме.
Обучение на пилотите
Първите четирима пилоти от АБ „Граф Игнатиево“, които заминаха през лятото в САЩ за обучение на новите бойни самолети F-16 блок 70, започват да летят на Т-38 и Т-6, като етап в подготовката им за пилотиране на новите изтребителите, които България ще придобие. Това съобщи новият командир на базата бригаден генерал Николай Русев, който сам е пилот първи клас: "Живот и здраве те трябва да се върнат през 2023-та подготвени. А догодина се очаква да изпратим още 8 момчета, които в базата ги готвим с полети на L-39".
Един от 8-те е капитан Светослав Пентиев, който казва: "За мен е огромна чест, но и отговорност, защото ние сме избрани да поставим основите за бъдещето на военната авиация като екплоатираме чисто нова техника и с нея трябва да се гарантира въздушния суверинитет на държавата и след излизане от експлоатация на сегашната техника".
Строителство на инфраструктура
Сегашната техника, с която се пази българското небе, е МИГ 29. Идването на новата, обаче, освен обучението на пилотите, ще включва обучение на техническия състав и строителство на нова инфраструктура. "Има определено място, където ще се базират самолетите. Има изготвени изходни задания и се очаква Министерството на отбраната да селектира фирмите, които да започнат строителство", казва командирът. Той уточнява, че става дума за хангари, за помещения за ремонт на самолетите, за дежурен дом, за ремонт на полосата, за съответната охрана, която е по-различна. "На мен ми се падна честта да започна да я върша и ще направя всичко по силите си, за да върви този процес добре", категоричен е бриг. ген. Русев.
Обучение на техническия състав
За да охраняват родното небе пилотите, обаче, те трябва да летят на добре поддържани машини. Това е задача на техническия състав на Авиобаза "Граф Игнатиево" и лична мисия от 16 години на инжeнер Станислав Кънински. Той изрази надежда: "че работата ще продължи по същия начин и сегашният инжeнеро-технически състав ще е ангажиран до голяма степен с новия тип самолет. Защото авиацията е система, един жив организъм". Обучението на техническия състав още не е започнало, очаква се да е в по-късен етап, но преди пристигането на F-16 в базата.
Предизвикателствата с нальота и COVID-19
Предизвикателствата около всички тези новости се допълват с ниския нальот и ковид-пандемията. "Намаленият нальот и липсата на някои части и консумативи не отказват пилотите и инжeнеро-техническия състав да изпълняват задачите си. Те пък не намаляват заради опасността от вирусна инфекция", казва бриг. генерал Николай Русев. По думите му, в базата се спазват всички противоепидемични мерки, а в случай на нужда, е създадена готовност за преминаване на казармен режим.
Репортажът по темата от единствената изтребителна авиобаза у нас може да чуете от звуковия файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..