Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебютно парче на пловдивска група влезе в "БНР Топ 20"

| обновено на 26.10.20 в 19:03
4
Two Hours Away
Снимка: Румен Куртев

"Нямам сили" така се казва дебютната песен на пловдивската група "Two Hours Away", която влезе в престижната музикална класация "БНР Топ 20". Вече седмица клипът на парчето е публикуван в социалните мрежи и се радва на сериозна популярност.

"Two Hours Away" събира петима, отдадени на музиката пловдивчани. Трима от тях са професионални музиканти, а другите двама, които са и създателите на групата - юрист и икономист. 

Групата има готови общо осем авторски песни, които ще представя през няколко месеца на своята аудитория. Момчетата са готови и за концерти "на живо", когато ситуацията позволи това да се случи.

Вижте клипа и чуйте още за песента "Нямам сили", както и за историята и плановете на "Two Hours Away", в интервюто на Милко Петров с Александър Данев, вокалист на "Two Hours Away". 

История и име на групата - разказ в първо лице от нейните създатели - Александър Данев и Константин Христов

Александър Данев (вокал): „С Константин Христов (Костя) сме приятели още от ученическите години. Запознахме се случайно, отново покрай музиката. Свирихме на една сцена, в две различни банди. Скоро след това видяхме, че ни свързват много повече неща от музиката и станахме и приятели. Така дойде и идеята да пишем музика. Вече и двамата бяхме в студенти – аз в София, (СУ – Право), а той във Великобритания (University of Exeter, London School of Economics). Two Hours Away беше именно часовата разлика между нас. Днес аз живея в София, а Костя и останалата част от бандата в Пловдив – и Two Hours Away продължава да бъде актуално име. След първите ни творчески опити, решихме, че искаме текстовете на песните ни да бъдат на български език. Някъде в този момент към ядрото на групата се присъедини и Кристиан Желев (АМТИИ – пиано и ударни), който е нашият барабанист, както и човекът, който се занимава с продукцията на музиката ни. Вече имахме идея какво искаме да правим – модерно звучаща музика (поп), в който се чуват музикалните ни вдъхновения от 60-те, 70-те и 80-те години. След като завършихме висшите си образования (в което време не спирахме да пишем музика), решихме да работим по студийното записване на съществуващите ни вече песни, както и по аранжиментите за живото им изпълнение. Тогава към групата се присъединиха Симеон Гърнев (бас), и Евелин Демирев (клавишни, вокали), които, заедно с Кристиан, са музиканти по образование и професия.
„Нямам сили“ е дебютното ни парче. За мен (Александър) това е песента, която да си пуснеш в неделя, когато не искаш да влизаш в забързаното ежедневие, което идната седмица ще поднесе.“

Константин Христов (китара): "За мен песента описва момента, в който имаш нужда от минутка, преди да се хвърлиш обратно в хаоса; инстинктивната съпротива към това да напуснеш убежището си, независимо дали то е място, човек или занимание.
Идеята за парчето се появи преди повече от година, в неделя следобед, на терасата на Сашо в София. Бяхме седнали с кафетата, да хванем последните часове слънце и да позяпаме Витоша преди аз да тръгна обратно за работа на сутринта. Заглавието дойде от Сашо (както често се случва), докато ме убеждаваше да приключваме за деня. Текста пък довърших аз, в центъра на Будапеща (за по-удобнo), две седмици по-късно.
По музиката работихме месеци наред заедно със Сашо, Кристиан, Симеон, Евелин и Владислав Мичев (brass)". 

Видео 

Two Hours Away - ''Нямам сили''
Режисьор на видеоклипа на „Нямам сили“ е Жоро Ставрев. "Заедно с него представяме само едно от възможните тълкования за посланието на песента и смисъла на израза „нямам сили“ Репетираме и записваме в Пловдив, във всеки момент, в който можем да нагласим графиците на всички, така че да съвпаднат. Скоро искаме да свирим вече на живо, затова се надяваме и да се подобри обстановката в страната, свързана разпространяването на COVID-19", казват момчетата от Two Hours Away.


Two Hours Away – Нямам сили - https://www.youtube.com/watch?v=if_KjdV13Ek

Music Label: Architecture Productions
Music: Aleksander Danev, Konstantin Hristov 
Arrangement: Two Hours Away
Lyrics: Konstantin Hristov
Vocals: Aleksander Danev
Guitars: Konstantin Hristov
Keys and Backing vocals: Evelin Demirev
Brass: Vladislav Michev
Bass: Simeon Garnev
Drums and Percussion: Kristian Jelev
Mixing & Mastering: Kristian Jelev (Architecture Productions) 

Video:
Directed and Produced by: Joro Stavrev (KINO Film Company)
https://www.kinofilmcompany.com/
Starring: Bozhana Manovska




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Читалища в Пловдив изграждат дигитални клубове

Четири читалища в Пловдив стартират реализацията на проект за създаване на модерен Дигитален клуб, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, подкрепен от Европейската комисия.  Това са читалище „Шалом Алейхем – 1945“, НЧ"Алеко Константинов", НЧ"Младост" и НЧ"Антим Първи". Проектът е на стойност 52 000 лв за всяко..

публикувано на 24.11.25 в 10:41

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 ноември

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22. 11. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Захари Карабашлие Последният ловец на делфини. 320 стр., ок.6А, Сиела, 2025. Дан Браун. Тайната на тайните.  658 стр. ок.10А, Бард, 2025. Тома Шлесер. Очите на Мона.  480 стр., 6А, Колибри, 2025...

публикувано на 24.11.25 в 09:59

Наградиха победителите в конкурса "Проф. Иван Спасов"

В Първо студио на Радио Пловдив с концерт от творби на Иван Спасов и Драгомир Йосифов и връчване на наградите приключи Десетият международен конкурс по композиция на името на изтъкнатия български композитор и диригент . Участваха композитори от България, Италия, Германия, Хърватска и САЩ.  Сред 19 партитури бяха отличени  тези на..

обновено на 23.11.25 в 17:53
Маргарита Младенова

В "Срещите" за новата нормалност у децата

Преди време в един разговор тя ми каза "Не може да се каже, че един елемент определя човека. Но единственото, което може да спре развихрянето на злото, е прошката - най-трудният човешки жест."  Маргарита Младенова гост в трудния разговор за новата нормалност при подрастващите.

обновено на 22.11.25 в 09:11

Премиера на "Клюки от ада" в Кукления театър

Журналист, политик и фризьор се срещат в представлението „Клюки от ада“. Театрална трупа „Триножник“ гостува със спектакъла премиерно в Пловдив, на сцената на Кукления театър от 19 ч.   Дебютният режисьорски проект на актьора Мирослав Митков е създаден по едноименната пиеса на Жан Ноел Фенуик, както и от авторски текстове на режисьора...

обновено на 22.11.25 в 08:24