Странно е ограничаването на преките продажби на мед в области, които не граничат с тази на пчеларите. Петко Симеонов, председател на сдружение „Биологично пчеларство“ заяви:
„Проблемът е, че не се допитаха до пчеларите при приемането на новия Закон за агрохранителната верига“. Наредбата се позовава на членове на закона. Там е записано, че продуктите трябва да се продават в областта, в която са произведени или в съседна на нея. До сега пчелният мед можеше да се продава на територията на цялата страна. До сега от Министерството на земеделието няма поет ангажимент, че ще се съобразят с предложенията на пчеларите. Опция е Законът за агрохранителната верига да бъде променен, защото ограниченията идват от там. Предстои ни битка. Пчелният мед сега и с ковид пандемията се търси, в България има голямо разнообразие, а така са ограничени производители и потребители. Поставихме въпрос на каква база министерството е решило, че 2000 кг. са достатъчни за пряка продажба от производител. Останалите трябва да преминат през преработка и получат код за продажба в търговски вериги. Не видях мотивация и методика за това изчисление. До сега няма никакъв отговор, но очаквам ограничението да се промени в позиция нагоре“, уточни Петко Симеонов.
Интервюто с Петко Симеонов е в звуковия файл.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..