Това, което се случва, е въжеиграчество, а не мениджмънт. Това заяви д-р Неделчо Тотев председател на Сдружението на общинските болници по повод решенията, които засягат общинските болници. Три са основните направления, каза д-р Тотев: решенията относно Ковид-19, надлимитните дейности и промените в Закона за лечебните заведения. Те са обсъждани на Управителен съвет на сдружението и ще се коментират на общо събрание следващия четвъртък.
По отношение на казаното от здравния министър, че всички лечебни заведения трябва да приемат заразени от Ковид-19, д-р Тотев подчерта, че това не е писмена заповед и ако това трябва да се изпълнява, има юридически противоречия, а при рискова ситуация, може да се стигне и до съд. Това не е страх, не е отказ, а факти, заяви д-р Тотев. В голяма част от лечебните заведения в разрешителното им за дейност няма право за инфекциозни дейности и за лечение на такъв тип заболяване. Това означава, че ние нямаме право да правим такава дейност, защото не сме компетентни.
Ние няма да стоим встрани, ние и досега това правим, нашите специалисти осигуряват консултации в спешните звена, определят изследванията, бързи тестове, селектираме пациенти в тежко състояние и ги насочвахме до момента към лечебните заведения и специалисти, които имат цялата компетентност и арсенал, които държавата им осигури, за да лекуват тези пациенти.
Затова, и колегите ми казват, са притиснати до стената, няма писмена заповед, за да се сподели отговорността, а ти казват - ти приемаш, като не приемаш, ето сега предстои сключването на договор, казват ти, няма да сключим договор с твоята болница. Колегите ми казват и за други начини на натиск.
Като единствено решение д-р Тотев предлага обособяването на няколко големи болници в страната, обособени само за лечение на болни от коронавирус.
Проспахме много месеци, каквото и да се направи сега, е късно, каза още д-р Тотев.
Цялото интервю с д-р Неделчо Тотев е в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...