Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Мишинден "зашиваме" устата на мишката, да не вреди

Празниците, като отбелязваният след Димитровден „Мишинден“, правят със сигурност общността  много по-сплотена, защото освен че се създават от нея, те и се спазват в различните краища на страната по различен начин, заяви уредникът в Регионален етнографски музей Пловдив Гроздалина Георгиева.

Тя уточни, че празникът е в чест на мишките, за да не пакостят. В миналото стопанката рано сутринта е трябвало да вземе пресни екскременти от крава, биволица или волове, ако няма такова животно, за да намаже с тях стената, около огнището, кътовете в стаята, хамбара, зимника и сандъка с дрехи. Тя е изпълнявала този ритуал мижешком и на въпрос на друга жена  „какво правиш, майко или бабо, и тя е отговаряла “мажа очите, ушите, краката и устата на мишките, за да не наяждат нищо в къщата“.

Георгиева подчерта, че това е имитативна и вербална магия, която се наблюдава и в други празници от народния календар, като напр. „вълчите дни“.

Празникът е сред малкото дни в годината, в които е забранено да се върши каквато и да е къщна работа. В Пловдивския край дори жените са си зашивали  в този ден двата края на сукмана с идея, че вече са направили нещо, за да „зашият“ устата на мишката.

По думите на Георгиева, в Тетевенско в празника е вплетен дори и св. Нестор и там жените от вечерта правят леплива кал с тръни и сутрин ги  палят, гонейки мишките с предпазна цел да защитят посевите и зърното от мишките и дребните гризачи.

„Животът тогава е приказен, нямало е медии, но е имало създадени „местни центрове“, които са намирали поводи да празнуват и сплотят общността – винаги има общност, винаги има чувство за празник и трапеза. Храната е най-силният фактор, събиращ хората. Има какво да следваме“.

Интервюто – от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф.Георги Рачев

Истинско лято през август

След горещите юлски дни август започва с нормална температура за сезона и се очертава да е с максимални температури между 32 °- 36°, коментира в програма "Точно днес" проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според него за района на Пловдив не се очакват големи горещини, поне до голяма Богородица. " За района на..

публикувано на 01.08.25 в 10:46

Очакваме подкрепа от ОбС, за да решим хаоса с тротинетките

Очакава се на предстоящата сесия на Общинския съвет в понеделник да бъде гласувано предложението на групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“, което цели да въведе ред в ползването на електрическите тротинетки в Пловдив. Проектът за наредба беше публикуван за обществено обсъждане още юни.   Пет години след като държавата..

публикувано на 31.07.25 в 14:10

Тръгва национален поход по стъпките на Хаджи Димитър

За девета поредна година националният туристически поход „Последният път на Хаджи Димитър“  ще премине по стъпките на войводата и ще пресъздаде последните дни от живота му.  Инициативата е посветена на 157 години от смъртта на революционера и загиналите за българската свобода.  Тридневеният поход започва от днес с маршрут от връх Бузлуджа през..

публикувано на 31.07.25 в 11:10

Тази година надхвърлихме и най- лошите прогнози за пожарите

В Блъгария липсва превенция, както и адеватна техника за гасене на пожари, казав предаването "Точно днес" доц. Момчил Панайотов. Той е преподавател по “Дендрология” в Лесотехническия университет, занимава се активно с проучвания на планински гори и е един от авторите на “Оценка на риска от стихийни пожари в България”, изготвен по поръчка на..

публикувано на 31.07.25 в 10:54

България става страна дестинация за трафик на хора

В международния ден за борба с трафик на хора говорим за проблема и неговите измерения. Националната телефонна линия за борба с трафика на хора отчита увеличение на сигналите за незаконна миграция. Тревожен е и ръстът на случаите, свързани с непълнолетни.  Според  Диана Китова, мениджър на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора,..

публикувано на 30.07.25 в 10:43