Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Издават "История на България" от 1761 година

"История на България", написана през 1761 година от Блазиус Клайнер, излиза за първи път от 1977 година насам, съобщиха издателите от "Българска история".

 

Малцина са се посветили на идеята да опишат българската история в мрачните години на османското иго. "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски е позната на всеки българин, но не особено известен е фактът, че година по-рано е съставено друго съчинение, описващо миналото ни.

Книгата на францисканския монах Блазиус Клайнер е изпълнена с множество неясноти, разказват от издателството. Счита се, че той е потомък на саси (немскоезичното население на Трансилвания) и е творял в манастира в град Алвинц (днес Винцул де Жос, Румъния).

Неговото произведение дълго време тъне в забрава в архива на францисканците, в Будапеща, преди да бъде открито и преведено на български от Карол Телбизов под редакцията на акад. Иван Дуйчев.

"История на България" обхваща периода от началото на българската държавност до превземането на Константинопол от османците през 1453 г. В разказа си авторът се уповава на възможно най-голям набор от извори, достъпни по негово време, които разглежда критично и задълбочено.

За книгата разказва нейният редактор Теодор Борисов, асистент в Института по исторически изследвания към БАН.

„Причината монахът Блазиус Клайнер да се занимава с българската история е, че в неговия манастир „Св. Св. апостоли Петър и Павел“ и околностите имало много български бежанци след Чипровското въстание 1688 г. Той написва съчинение, което в първата част е история на България от началото на държавата до падането на Константинопол под османска власт, и всички събития, които са се случили на територията на България“.

Теодор Борисов представи петте глави на книгата, като има и текст свързан с Пловдив.

„Първата е за името, произхода, нравите и религията на древните българи. Отбелязано е под какви имена са били известни в изворите. За първи път се говори за прабългарската теория за произхода на българите. Втората глава е за земите завзети от българите в Европа, като акцентът е върху провинция Мизия. Третата глава е озаглавена за по-достойните за споменаване градове на България. Започва се от Охрид и се стига до Чипровец. Пловдив се споменава в петата глава във връзка с Иванко-убиецът на Асеня, както го знаем от Васил Друмев, който бяга във Византия, получава Пловдивска област и става управител. Това се случва края на 12-ти и началото на 13-ти век. Цар Калоян успява да го привлече на своя страна срещу Византия. Пловдив още се споменава в битката между Георги ІІ Тертер и Андроник ІІІ, която не е успешна за българския владетел. Това става 1323 година. Четвъртата глава е за народите населявали България преди българите, като има някои фактологически разминавания. Все пак Блазиус Клайнер е направил един труд, който е достоен да присъства в библиотеката на всеки българин“, заяви Теодор Борисов.

По неговите думи до времето на Константин Иречек, това е най-пълната история на България, която е написана. Книгата ще бъде на книжния пазар на 1-ви ноември Деня на народните будители. Първото издание от 1977 г. е по-скоро академично, някои части не са били преведени от латински. Разбираме още, че като пръв вожд на българите е посочен Реан, бащата на Кубрат, към лято Христово 504-то.

Интервюто с Теодор Борисов, асистент в Института по исторически изследвания е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Литературно четене в памет на проф. Светлозар Игов

Възпоменателно литературно четене събира днес поети и белетристи в 6-та аудитория на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" . То се провежда година след кончината на проф. Светлозар Игов – литературовед, писател, критик, преводач. Литературният академичен час ще открие проф. Жоржета Чолакова, а сред участниците са Антон Баев, Екатерина..

публикувано на 30.09.24 в 06:47

Пловдив в българската литература - духовен маршрут тази неделя

В две поредни недели „Духовни маршрути в Пловдив 2024“ ще представят „Град Пловдив в българската литература“.  Водач в двата последни маршрута в есенното издание е доц. д-р Младен Влашки. Инициативата, която включва четири издания през септември и октомври е на издателство „Летера“.  Проектът е финансиран от Община Пловдив и е част от Културния..

публикувано на 29.09.24 в 07:28

Финал на фестивала "Тракийски мистерии"

Античен театър Пловдив посреща Фестивал "Тракийски Мистерии", като това е кулминацията и финал на тазгодишното издание. Организаторите са подготвили богата еднодневна програма с многообразие от фестивални форми. Ще се изгради своеобразен Фестивален Полис, пресъздаващ в  пълнокръвния живот в Древна Тракия.  В късния следобед фестивално шествие,..

публикувано на 29.09.24 в 07:18

В "Срещите" за особеностите на българската народопсихология

Въпросът на "Срещите" тази събота е: "Защо сме такива?" Справка - подмолите на историята.  Своите наблюдения споделят философът Тони Николов, писателят Владимир Зарев и богословът Петър Граматиков. Слушайте, интересно е!

обновено на 28.09.24 в 10:17

"Галактическа фантазия" на Георги Черкин в Античния театър

Концертът – спектакъл „Галактическа Фантазия“ на пианиста Георги Черкин ще бъде представен на сцената на Античния театър в Пловдив от 20 часа тази вечер. Това е първият авторски концерт за пиано и оркестър на Георги Черкин, който ще бъде изпълнен с младите музиканти от „Тайният Оркестър“.  ''Галактически концерт'' е симфонична поема с космически..

публикувано на 28.09.24 в 08:07