Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Някои хора искат да върнат времето на варварството

Турският президент беше сред най-активните участници във вълната от гняв, която се надигна сред мюсюлманските страни, след като списанието "Шарли ебдо" реши да публикува повторно карикатури на пророка Мохамед, които разгневиха мюсюлманите преди едно десетилетие. Изображенията на Мохамед са забранени от исляма, а начинът, по който той беше изобразен от френското издание, беше възприет като особено провокативен.

Ердоган обвини френския президент Еманюел Макрон, че насърчава ислямофобията, като позволява публикуването на карикатурите на Мохамед. От своя страна Макрон защити свободата на словото наскоро на погребението на учителя Самюел Пати, който беше обезглавен от екстремист, след като показа някои от карикатурите в "Шарли ебдо" пред учениците си по време на урок за свободата на словото.

За Радио Пловдив журналистът франкофон Тони Николов коментира, че има хора, които искат да върнат часовника на времето назад. Франция се опитва да се справи с радикалния сепаратизъм, като всичко тръгна от убийството на учителя Самюел Пати. Това са опити да се наложат други закони, които идват от друго културно пространство, това на шериата и друга религия. Става дума за времето на варварство, когато се правят опити да се подсекат основите на европейската цивилизация. Така всичко да потъне в хаоса на отчаянието, скръбта и болката с цената на много човешки жертви.  

Тони Николов припомни,че икономическите последици са свързани с бойкот на френски хранителни стоки, на прочутите френски сирена във вериги от хипермаркети. Чупят се витрини, атакуват се френски ресторанти, говори се вече за разтрогване на договора за строеж на метрото в Доха. Под въпрос са някои френски оръжейни доставки, но това е едната страна. По-страшно е варварството.

„Виждат се сълзите в очете на хората и страха по улиците на Марсилия. Възможно е Франция да се справи, това е един голям дебат във френското общество. Едни хора се молят да стъпят във Франция, а след това искат да налагат своето и да вършат престъпления. Не говорим за всички, но случая с чеченеца Абдулах Абуезидович -18 годишният младеж, който уби учителя Самюел Пати е много характерен.

Френското правосъдие има голяма мрежа за надзор и някои хора трябва да напуснат, не само Франция, но и Европа“.

Беше ли уместно да се пуска карикатурата на Мохамед от „Шарли Ебдо“?

„Това е част от медийната свобода. Ислямският свят го приема като война. Франция е преди празника Вси Светии. Това са много особени дни. Ударът е нанесен в храм с нож, тези хора смятат, че са бойци на вярата. За съжаление болката, страха и отчаянието на хората са големи“, посочи още журналистът Тони Николов. Страдат хора, които са невинни.

Интервюто с журналиста Тони Николов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21