Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тревожно червено, но и с багрите и звуците на духа "Точно днес"

Ковид афишът на световната пандемия  оцвети в червено почти цялата страна. Анотациите, които всеки  следващ ден оставя в бележника на времето, очертават  рамката на една трудна година, в която въпросите, които си задаваме на всякакви нива, ще бъдат дълго  много повече от отговорите.

Сбъдва ли се прогнозата, че ще  ни се наложи да живеем дълго с новия вирус и успя ли времето от началото на  заразата  да добави онази допълнителна доза познание и оптимизъм за надеждата ни медицинската наука и хората в бяло да се справят с кризата. И още за антиковид мерките за ограничаване темповете и размерите на заразата и общата воля тя да бъде овладяна – микробиологът д.м.н проф.  Енчо Савов.

Всички болници в Пловдивска област, без тези за рехабилитация и продължително лечение, могат да лекуват по-леките форми на коронавирусна инфекция, след като Ковид-отделения бяха открити и в общинските болници в Раковски и Първомай. За капацитета и ресурса, с който разполагат те – управителите на двете здравни заведения д-р Иван Томбашки и д-р Румяна Бойлова.

Асоциацията на езиковите центрове в България излезе с отворено писмо  към  министъра на здравеопазването, в което изразява несъгласието на гилдията да се забраняват „присъствените занятия в езиковите и образователни центрове, организирани от частни лица“ и подозират  специално отношение към неформалното образование.  Аргументите за това чуйте от председателя на АЕЦБ Ваня Иванова.

И цветове на радостта съдържа утрото в ефира на програма „Точно днес“. Те са в багрите за изложбата „Пловдивски следобеди“ на Мария Райчева в галерия „Аспект“.

А звуците на китарата, с която известният български музикант и лидер на емблематичната  за Пловдив джазова формация „Бели, зелени и червени“ Веселин Койчев, ще огласи сцената на Кукления театър послучай неговия  60-годишен юбилей с концерт под надслов „Майстори на китарата“ в истинско звездно присъствие – чуйте от музиканта Веселин Койчев във времето за култура след 9 ч.

Гост в рубриката „Добро утро, ден“ тази седмица е художникът Атанас Хранов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Точно днес" по финансовите и екотеми

Точно днес на 26 февруари за въздуха, който се налага да дишаме в Пловдив, за бюджета на държавата говорим в програмата до 09:30 часа. Със заместник-председателя на общинския съвет Добромира Костова от ПП-ДБ ще коментираме мерките за справяне с проблема на мръсния въздух в Пловдив. По закон среднодневната норма не трябва да превишава 50..

публикувано на 25.02.25 в 16:16

Все по- близо до ... "Ден след ден"

На една ръка разстояние от еврото и от примирие за Украйна  –  така ще звучат два от разговорите в предаването „Ден след ден“ на 25-ти февруари. България е изпратила искане за конвергентнни доклади до ЕК и ЕЦБ за готовността на страната да приеме еврото от началото на следващата година. Техният отговор се очаква през юни. А ще стигнат ли..

публикувано на 25.02.25 в 14:41

Цветно с „Вход свободен“

В очакване на Баба Марта... Няколко пловдивски читалища ще зарадват пловдивчани с истински празник на мартениците, на 1-и март, събота. Петя Маринова, секретар на читалище „Проф. Кирил Дженев-2018“ в Пловдив, разказва за инициативата. Ивайла Тодорова открива своята изложба „Палитрата на безкрайността“, в Elysium Plovdiv, отново на първи..

обновено на 25.02.25 в 09:37

Политически и социални измерения „Точно днес“

Политика като театър, политика като реалност. Нивото, което показват част от политиците в България не е лицеприятно. В същото време – точно те са изпратени в НС за да решават съдбата на страната. За всичко това ще говорим в 25-то утро на февруари, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Ще стане ли България част от еврозоната от 1..

публикувано на 24.02.25 в 16:49

Между напрежението и мира в "Ден след ден"

Между напрежението и мира се движим в следобедната програма на 24 февруари. Как можем да тълкуваме вандалските прояви при протеста на "Възраждане" в София и щурмът в столицата и очакваното в следващите дни продължение на подобни изблици на агресия?  Можем ли  три години по-късно все по-често да повтаряме думата мир , вместо война щом отправим поглед към..

публикувано на 24.02.25 в 15:01