20 от 115 легла са предвидените за лечение на леки случаи на ковид, в съответствие с решението за разкриване на ковид-отделение. Проблемът обаче освен структурен, е най-вече свързан с човешките ресурси. Болницата не е изолиранан от проблемите на останалата част от България, но след като персоналът на новото отделение ще влиза в него на ротационен принцип, не зная докога ще издържим", заяви управителят на МБАЛ Първомай д-р Румяна Бойлова.
36 лекари и 76 медицински сестри обслужват 6 клинични отделения. Всички те работят по график в своите отделения и това би довело до натрупване на много часове. Във всяко едно отделение и сега има дефицит на лекар, медицинска сестра и санитар. Лекарите, които лекуват в ковид-отделението са интернисти, нямат опит в лечението на новото заболяване.
"Независимо, че в Община Първомай няма голяма заболеваемост, в болницата има 1 доказан случай от последните трима приети пациенти", заяви още д-р Бойлова.
„Ковид-отделението в общинската болница в Раковски работи от 28 октомври. Отделили сме 15 болнични легла за лечение на ковид, но първият случай бе приет в четвъртък вечерта. На практика цялото вътрешно отделение е преструктурирано в новото отделение за ковид болни. Така няма и пресичане на потоци различни пациенти“. Това подчерта управителят на общинската болница в Раковски д-р Иван Томбашки.
Като най-голям проблем за здравното заведение той определи също недостига на медицински кадри. В трите терапевтични отделения работят по график по трима лекари. Недостигът на лекари и сестри е чувствителен и за да се осигурят лекари за новото отделение, трябва да се разчита на интернистите и невролозите или да бъдат командировани лекари от други места.
Д-р Томбашки обаче подчерта, че очаква в болницата да постъпи и инфекционист, за да стартира работата в отделението. По думите му, болницата е малка и няма как да поеме лечението на тежките случаи на ковид.
Над 100 са канрантинираните в момента граждани на Раковски, а от началото на пандемията болните са били около 50, от които повечето са вече излекувани, а тежките случаи се лекуват в болници в Пловдив.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..