Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не заплахи, а стимули са нужни на здравната система

Емоционалният подход на министър  Костадин Ангелов и заплахата от проверки и санкции за болниците не е най-добрият стимул, каза в предаването "Ден след ден" здравният експерт Аркади Шарков.

В тази ситуация си задаваме въпроса дали всички лечебни заведения са пригодени за прием на Ковид болни, отбеляза той. По думите му системата разполага с достатъчно легла - около 51 хиляди, но не е така осигурена с медицинските специалисти. Нещо повече - ежедневно медици губят живота си в борбата със заразата.

В България сега има около 0,8 медицински сестри на един лекар, а стандартът в ЕС е 2 сестри на един лекар. Най- сериозен е недостигът в по-малките градове и затова е уместно да се поиска помощ от студенти по  медицина, каза Шарков, но отново коментира, че и това е поискано с неподходящ тон.

Време е министерството да даде крачка назад и даде стимули на лекарите-специализанти.

По отношение на заплащането на медиците Шарков обяви, че в малките населени места, където болниците нямат приходи и са се превърнали в социални домове, може да се помисли за тяхната приватизация. 

"Нужна е финансова инжекция, за да се осигури ресурс, който да даде по-голяма възможност повече хора да влязат в битката с Ковид".

Повишението на здравния бюджет за 2021 година е по-малко,  отколкото през миналата година. То се обяснява с влошаването на икономическата ситуация, която от своя страна води и до увеличаване на здравно неосигурените лица.

Но точно по време на криза трябва да се стимулира здравната система, защото тя първа поема щетите, каза в интервюто Аркади Шарков.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10

„Абонамент за чудеса“ превръща съпричастността в промяна

Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..

публикувано на 07.07.25 в 10:50
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26