Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И болничното лечение крие рискове, но е наложително

| обновено на 03.11.20 в 17:13

Заради зачестилите слуачи на коронавиурус в Пловдив се създава Комисия за контрол на хоспитализациите към Областния кризисен щаб.  Сред специлистите, които разработват критиериите и механизма на действие на тази комисия е  дългогодишният инфекционист проф. д-р Марияна Стойчева от Катедрата   по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина на Медицинския университет. 

В Комисията ще работят двама инфекционисти, един пулмолог , един раниматор и един представител на здравната инспекция,  тъй като трябва да се вземат предвид не само клиничните, а и епидемиологичните данни. 

Определят се точните индикации за прием и изписване на пациенти с коронавирус, които трябва да спазват специлизирани в това лечение отделения. С тези унифицирани правила ще се избегне постъпването в болници на пациенти, които нямат нужда от такова лечение, а същото време няма да има заболели, които се лекуват вкъщи, вместо в болниците. Трябва да стигне оптималните критерии за лечение на тежко заболелите, отбеляза проф. Стойчева. 

По думите й лечението в болнични условия също крие своите рискове: "Не можем да прием всички инферктирани, даже е опасно да попадат в болници, ако това не се налага." 

Приоритетно ще се приемат тази от заразените пациенти, които с пневмония и дихателна недостатъчност, както и с други тежки заболявания на сърцето, белите дробове и бъбреците. 

Хората трябва да бъдат достатъчно информирани за коронавируса и да не се страхуват още от първия ден, тъй като психозата добива големи размери, отбеляза проф. Стойчева. По думите й 80 на сто от случаите преминават леко, най-вече при по-младите. 

По повод придобилият напоследък популярност метод на лечение с реконвалесцентна плазма  пловдивският  инфекционист отбеляза, че това не е нещо ново, а се прилага от сто години. В кръвната плазма на преболедувалите се търсят специфични антитела към причинителя на болестта, но това лечение трябва да се приложи в ранните дази на инфекцията.   На този етап даряването на кръв за лечение с реконвалесцентна плазма се извършва само в Националния център по трансфузионна хематология, а това създава неудобство на желаещите дарители. 

"Пловдив има нужда от свой център, тъй като хората искат да даряват, но е обременяващо да ходят в София. Ще бъдем изключително благодарни, и ако това се случи, би спасило много-много животи", каза още пловдивският инфекционист. 

 Интервюто с проф. Марияна Стойчева можете да чуете в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21