Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тероризмът има "мозък" и нишки, които си взаимодействат

Съществува ли връзка между терористичната атака в сърцето на Австрия и изборите за 46-ия американски президент? За новото лице на терора и целите му и доколко случващото се на улиците е симптом за  големи промени, коментарът е на експерта по национална сигурност проф. Димитър Йончев.

Върнахме  се  назад във времето още с падането на Берлинската стена, което стана по мирен начин. Големите държави Германия, Франция Великобритания и САЩ се оказаха без контрол. Много бързо се разгърнаха мрежите за движение, а това доведе до тежки последици и изостряне на отношенията.

Според проф. Йончев има поводи.

„Това безумно поведение на фрацузите, които се държат като якубинци с техния принцип „Говори високо и стъпвай твърдо“, въпреки урока преди няколко години с карикатурите на Мохамед. Те продължиха настойчиво да не зачитат ценностите на другите. Това хулиганско поведение служи за поводи на напрегнатата ситуация. От другата страна има „мозък“ на терора, нишки, които се дърпат. Всичко това, което се случва през последните 2-3 седмици показва на европейците, че освен коронавируса, животът им  няма да е спокоен, не могат толкова дълго да се радват на благоденствие. Свърши този безметежен живот от последните десетилетия на златния милиард“.

Проф. Йончев посочи още, че няма спокойно място. Терористите удариха Виена, най-тихата и приятна за живеене столица. Това е смисълът на тероризма, да внесе страх в обикновения човек. Преди повече от 40 години геополитикът Карл Смит казва, че в следващия век няма да има класически войни, а градски партизани. Това са въоръжени хора, които са сложили главата в торбата, движат се в тълпата и избиват хората безугледно.

За сигурността на обществото:

„Науката работи по темата, даже има десертация „Управление на несигурността“. Изглежда като дървето желязо, но светът се разпада и всеки търси решение където му е удобно. Гражданите не са спокойни, не виждат как държавата може да им гарантира сигурност. Сигурността се превръща в личен и групов проблем. Фактите сочат, че колкото е по-толерантна държавата, толкова е по-ниска имунната и защита. Интеграцията на малцинствата и промяната на културата не са лесни неща. Казваш, че нещо е мултикултурно, правиш семинар, основаваш фондация и след това малцинствата няма да раждат деца, да ходят на училище, защото си харчил пари по разни програми. Това са фантасмагории".

За президентските избори в САЩ:  

"Който и да е президент ще води икономическа война с Китай, Русия е основен враг, а европейците да се отворят към американските икономически интереси. Големите оси на външната политика едва ли ще се променят. Ще живеем в леко световно безредие и ще се спасяваме. Българите го можем, първо гледаме суматохата, после влизаме в нея", заяви проф. Димитър Йончев.

Интервюто с проф. Димитър Йончев, експерт пто национална сигурност е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21