„ България е единствената страна в ЕС, която в края на февруари няма прекомерен дефицит, за разлика от останалите, и единствената в ЕС, която има относително висок фискален резерв. Третото важно нещо, дори и с поемането на новия държавен дълг, Бъллгария е на второ място в ЕС по размер на държавния дълг спрямо БВП. Т.е. онова, което се случва, е натрупване на няколко риска – политически, че нещата в страната не функционират добре, стопански - вследствие на пандемията, и предстоящи избори. Залага се второ дъно на дефицита, който може да отиде и към 5%, ако нещата с коронавируса се задълбочат. Това противоречи на нормалната практика на правенето на бюджети", заяви икономическият анализатор Красен Станчев.
По думите му, логиката на бюджет 2021 е аналогична на бюджетите от 80-те години на 20 в., когато държавата е имала вяра, че СССР ще плаща задълженията на българското правителство към западни кредитори, а днес - вяра, че ЕС ще плаща задълженията ни към сегашните кредитори.
"Дори да се използват всички средства от многото европейски програми, които са около 12 млрд евро, става въпрос за около 2,4 млрд лв годишно, което е 3% от БВП, което разпределено на пет години, не е достатъчно за това, което се планира за 2021 г. като ръст на икономиката."
Станчев подчерта, че не вярва да имаме и някакво спасение от европейски средства, защото те се използват около около 43% през последните 15 години.
"Те се използват на по-ниско ниво, отколкото са заявени. На политическо равнище всички се нареждат на опашка пред министерствата за разпределението на европейските пари и докато не приключи то, не правят онова, което може да се направи със собствени средства.
От друга страна, тези 12 млрд се използват по някакви стари традиции, като напр. саниране на сгради. А това не дава голяма значителна добавена стойност. От същото перо друг голям разход са магистралите. Няма нещо ново, което да създава стимули за икономиката", подчерта Станчев. .
Правителството, както и през 80-те години, става основен инвеститор в страната, което е лошо, защото част от средствата винаги остават у този, който ги разпределя. по този начин не можеш да се бориш с корупцията.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..