Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Времето ни каквото е - "Точно днес"

За лавината Ковид-19, заплашваща да разклати здравната система на страната до основи, математическите анализатори артикулират стресиращи прогнози за нарастване на заболеваемостта и смъртността, и то при условие, че при  сегашните 100 летални случая за денонощие, все още не сме стигнали пика на заразата.

Статистиката може и да бъде услужлив лост за управление на един процес, когато се намесва прецизно и когато за проследяване развитието на заразата има изградена стройна система. При отсъствието на такава обаче,  статистиката не обслужва друго, освен страховете ни.

 Защо статистиката на Ковид-заразата пренебрегва бързите антигенни тестове, отчитат  ли те адекватно процесите на развитие на болестта и могат ли да изиграят ролята на катализатор за своевременно поставяне на диагноза  -  д-р Андрей Кехайов – президент на Югоизточноевропейски медицински форум.

В новия пакет от антипандемични мерки на обща стойност 80 млн.лв, влязоха и диагностично-консултативните центрове. Каква е готовността в Пловдив – В три от ДКЦ-та провери Галя Митева.

Националната пациентска организация сигнализира, че ненужното разкарване на хронично болни пациенти  за протоколо и ограничаването на плановия прием поставя живота им под въпрос във време на пандемия от Ковид-19. По темата – Наталия Маева – член на  УС на НПО.

Кризата в карловската  МБАЛ „Д-р Киро Попов“ изведе на преден план въпросите за „болестите“ на здравната система – дефицит на специалисти, апаратура, финанси и печеливши мениджърски умения. Как ще оцелява и работи лечебното  заведение, в което ще се  лекуват и пациенти с Ковид,  и какви решения взе заседанието с лидерите на политическите групи в местния парламент – чуйте кмета на Карлово  д-р Емил Кабаиванов.

Да се определи карантинен хотел за КОВИД-19 в курорта Пампорово е добра идея, която ще подпомогне цялата здравна система. Аргументите коментира изпълнителният директор на  Пампорово АД Мариян Беляков в репортаж на Радостина Чернокова.

4х2Светът в четири ръце  - наживо от СКЛАД 2019 на Опера-Пловдив на 14 ноември без публика, поради пандемията. След обработка на кадрите от всеки концерт, в няколко града ще бъде излъчено цялото изпълнение на видео-стени, на открито.  Поканата е от Марина Симеонова  и от Симеон Симеонов.

А в „Добро утро, Ден“ и в четвъртък гостува музикалният педагог Румяна Иванова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 07.02.25 в 16:58

Идеи и сметки "Ден след ден"

Терените в Пловдив не достигат, но предприемачите строят във височина. Жилищен комплекс от небостъргачи ще се изгражда в квартал „Филипово“ между булевардите „Дунав“, „Васил Априлов“ и ул. „Победа“. Сградите ще са по 25-26 етажа и ще са високи от 50 до 75 метра. Предложението на кмета Костадин Димитров вече стигна до комисиите в Общинския съвет, но..

публикувано на 07.02.25 в 14:46

Петъчно с „Вход свободен“

На фокус ни е събитието „Историята на една шевица“. На живо, във Фейсбук на 12 февруари, денят на пълната снежна Луна в Лъв. Началото е в 19 часа. Вход свободен. Разговаряме с Венцислава Великова. Коментираме, накратко, темата за влиянието върху човека на ритуали, които ни обединяват като общност и за автоматизираните действия, в рубриката..

публикувано на 07.02.25 в 09:30

На 7 февруари "Точно днес"

За цените, бойкота, мерките и контрола ще си говорим в първите часове на петъка. И за парите в хазната в опит да се  отговори на изисквания, желания и реалност.  Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от БВП, без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи..

обновено на 06.02.25 в 16:42

"Ден след ден" на 6 февруари

Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..

обновено на 06.02.25 в 14:37