Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват 12-то "Дефиле на младото вино" в Пловдив

Днес е официалното откриване на фестивала „Дефиле на младото вино“. Събитието е до неделя и се организира за 12-и път в Пловдив от Съвета по туризъм, Общинската администрация със съдействието на Министерството на туризма, Университета по хранителни технологии и Медицинския университет.

В 13 часа от Община Пловдив ще тръгне „Дионисиево шествие“ съпроводено от ансамбъл „Тракия“.

След час в началото на Стария град бог Дионис ще отвори първата бъчва с вино на миналогодишния носител на златен мадал „Вила Юстина“. 

Очаква се да присъстват официални лица и патронът на фестивала г-жа Менда Стоянова, председател на парламентарната комисия по бюджет и финанси.

Журита на експерти и на посетителите ще определят най-добрите вина. В надпреварата ще се включат плодови и ароматизирани напитки на винена основа, които ще се състезават помежду си.

Фестивалът „Дефиле на младото вино“ е част от Националния туристически календар. Целта е да популяризира българските вина и културно историческото наследство на Пловдив. 

Движението по ул. „Съборна“ в Стария град се ограничава за един час този следобед заради официалното откриване на  фестивала „Дефиле на младото вино“. Ограничението ще важи от 13,30 до 14,30 ч. и ще е за ул. „Съборна“ в района на кръстовището с ул. „Митрополит Паисий“. 

Свободно преминаване ще бъде осигурено само за автомобили със специален режим на движение, свързани с дейности по опазване живота и здравето на гражданите, съобщават от Общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“. 

Организаторите на фестивала „Дефиле на младото вино“ са предупредени, че той трябва да се състои при стриктно спазване на противоепидемичните мерки срещу разпространението на  COVID-19.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Натоварена неделя за аварийните екипи на "ВиК-Пловдив"

Въпреки обещанието на "ВиК-Пловдив" до 17:00 часа да бъде  ликвидирана голямата авария на магистралния водопровод, който захранва Стария град в Пловдив, това не се случи.  Повредата, станала през нощта, остави без вода високите части в центъра на града.  Причината за спукания водопровод е остарялата и амортизирана водопроводна мрежа.  Точно..

публикувано на 03.08.25 в 17:33

Старият град и част от центъра на Пловдив са без вода

Авария е възникнала тази нощ в  центъра на Пловдив .  Спукан е магистрален водопровод, който захранва целия Стар град, съобщиха от "ВиК-Пловдив".  Пробивът е на  ул. "Княз Ал. Дондуков-Корсаков" , точно пред входа на известен ресторант, близо до сградата на Радио Пловдив. Заради повредата без вода са високите части на Стария град , както..

обновено на 03.08.25 в 15:01

Основните храни продължават да поскъпват

Цените на основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци на борсите у нас продължават да се повишават и тази седмица, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.  Макар и минимално, но се покачва и индексът на тържищните цени, който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България. Тази седмица той се..

обновено на 03.08.25 в 15:01

Костадин Петров спечели наградата "Дафо Трендафилов" на събора в Гела

22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в родопското село Гела завърши с триумф за Костадин Петров , който спечели най-престижното отличие в тазгодишната надпревара – приза „Дафо Трендафилов“ . Тази награда се връчва за първи път в историята на събора. В силно оспорвана и емоционална битка на сцената, Петров надсвири достойния си..

публикувано на 03.08.25 в 14:50

Отбелязваме Световния ден на динята

На 3 август се чества Световният ден на динята. Празникът се празнува най-вече в Съединените щати. Сред най-популярните състезания по това време са замеряне с дини и надплюване със семки. Любопитно е, че има над 1200 разновидности на сочния плод в над 96 държави по света. Динята съдържа над 92% вода, най-високият процент сред плодовете, заради което..

обновено на 03.08.25 в 10:48