„Починалите хора, недостигащите линейки, унизените от чакане часове и дни наред, за да се доберат до болници – всичко това е повече от достоен повод Прокуратурата да провери какво точно се случва. Само преди 6 месеца се наложи затваряне на държавата при 20-ина заболели на ден с аргумент „Трябва да направим това, трябва драстично да ограничим ваши права и свободи, за да бъдем подготвени“, защото това беше абсолютно непознато бедствие. На фона на лошия опит на държави като Китай, Италия, Испания, тези действия изглеждаха разумни, добронамерени и целенасочени, за да бъдат готови лекарите, легловата база и медицинската апаратура при прогнозираното застудяване и новия пик на заразата, за да минимизираме вредните последствия“. Това заяви адвокат Михаил Екимджиев.
По думите му обаче, вместо това да стане факт, Правителството е започнало да харчи милиарди не за опазване на човешкия живот, а за договаряне на изтребители, бойни кораби, скъпоструващи високопроходими джипове, раздаване на плажове, променяне на закони така, че да може да се застроява Черноморското крайбрежие, вместо да бъдат купувани медицинска техника за болниците, линейки и да бъде осигурена легловата база в болниците. Прокуратурата е длъжна да провери какво стои зад всеки смъртен случай, когато той е резултат от безхаберие и липса на логистични мерки на най.високо ниво за осигуряване на здравеопазването.
Екимджиев подчерта, че в съответствие с правните стандарти на Европейския съд по правата на човека, когато едно бедствие, независимо какво е то, е предвидимо и властите не са предприели необходимите разумни и достъпни бюджетнопостижими мерки, държавата трябва да отговаря и нейните действия и бездействия трябва да бъдат разследвани от Прокуратурата, а независимата съдебна система да осигури адекватно обезщетение на жертвите.
За Стара Европа, която вече е била обект на атаки, както и за Азия, като обект на епидемии и вируси, обществата са успели да се сблъскат с необходимостта временно и целенасочено да бъдат ограничавани някои техни права и свободи с цел да бъде минимизиран риска за живота на хората.
„Като демократично общество и цивилизовани хора обаче, ние трябва да имаме готовност сами да си наложим самоограничения, за да запазим своя живот и живота на близките си, след като при това управление друго не ни остава. Ако разчитаме на държавата, удавянето изглежда близко и неизбежно“, подчерта Екимджиев.
Той бе категоричен, че висшият пилотаж и правото, и в политиката е в намирането на разумния баланс между защитими ценности, между конкуриращи се права на различни социални групи. Държавата тук се е провалила тотално в търсенето на лесни решения без необходимия за прилагането им етичен и юридически анализ.
Чуйте повече от звуковия файл:
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..