Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ отбеляза патронния си празник

АМТИИ отбеляза днес патронния си празник, който се чества на 16 ноември - рождената дата на основателя на висшето училище проф. Асен Диамандиев. 

Въпреки, че това тържество ще остане в хрониките като тържество по време на пандемия, благодаря на преподаватели, студенти и администрация за търпението, усилията, стремежа за успех, ентусиазма и смирението, проявени в необичайни условия, каза по време натържеството ректорът  проф. Тони Шекерджиева – Новак.

Нашият патрон казваше: „Голямо е удовлетворението ми, когато усетя у студентите нравствени качества на доблестни българи, когато видя професионалното им израстване и най-вече социалната им реализация“. Те продължават нашия път, а няма нищо по-хубаво от това, да видиш как твоята посока е поета от млади, ентусиазирани хора. Бъдете здрави, честит празник“-поздрави присъстващите ректорът проф. Шекерджиева-Новак.

Проф. Милчо Василев подчерта далновидността на Асен Диамандиев, който първи в България е осъзнал колко е важно завършващите музикалните училища в Котел и Широка Лъка да има къде да продължат висшето си образование. „Създадените от него специалности „Народно пеене“ и „Народни инструменти“ в АМТИИ са уникални и до днес“-припомни Милчо Василев.

Ръководството постави на паметника голяма кошница цветя, а по време на събитието коридорите на Академията се огласяха от песни, композирани от Асен Диамандиев.

На 31 януари 2019 г. Народното събрание на Р България гласува преименуването на АМТИИ с името на основателя на висшето училище проф. Асен Диамандиев- човекът, който през 1964 г. използва авторитета си на музикант и общественик, за да открие в родния си град първото в страната извънстолично висше училище по музика. Актът на преименуване бе по идея на тогавашния ректор проф. Милчо Василев, подкрепен от Академичния съвет на АМТИИ, а след това и от Министерството на образованието и науката, Парламентарната комисия по културата и медиите и Министерския съвет.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за особеностите на българската народопсихология

Въпросът на "Срещите" тази събота е: "Защо сме такива?" Справка - подмолите на историята.  Своите наблюдения споделят философът Тони Николов, писателят Владимир Зарев и богословът Петър Граматиков. Слушайте, интересно е!

обновено на 28.09.24 в 10:17

"Галактическа фантазия" на Георги Черкин в Античния театър

Концертът – спектакъл „Галактическа Фантазия“ на пианиста Георги Черкин ще бъде представен на сцената на Античния театър в Пловдив от 20 часа тази вечер. Това е първият авторски концерт за пиано и оркестър на Георги Черкин, който ще бъде изпълнен с младите музиканти от „Тайният Оркестър“.  ''Галактически концерт'' е симфонична поема с космически..

публикувано на 28.09.24 в 08:07

С Ваня Николова и "Забравени легенди" по пътищата на доброто

Историкът и журналист от Пазарджик Ваня Николова е готова с втората си книга, която предстои да бъде отпечатана до месец.  В нея, под заглавието “Забравени легенди“ тя e събрала различни материали, свързани не само с интересни места в Пазарджишко, както направи в първата си книга, но пише и за своите впечатления и познания, свързани с..

публикувано на 27.09.24 в 16:56

Станимир Видев с изложба в "Червеното пони"

Изложба живопис на Станимир Видев се открива в пловдивската галерия „Червеното пони“ в Стария град.  Авторът е нарекъл експозицията си „Почти абстрактно“.

публикувано на 27.09.24 в 06:27

Пловдив е домакин на "Фасада видео фестивал"

Днес започва 15-ото издание на международния фестивал за късометражно кино и видео арт „Фасада видео фестивал“ , съобщават организаторите от сдружението „Изкуството днес“.  Мястото на прожекциите, по традиция, е в Лапидариума в Стария град на Пловдив. Тази година програмата включва 32 творби от 21 държави. Журито направи своя избор измежду..

публикувано на 27.09.24 в 06:23