Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постът е лишен от смисъл, когато е имитация на отказ

„Постът е нещо, което всяка година се повтаря по едно и също време. По някакъв начин то променя потока на времето, на мислите ни, подсказва ни, че има време за празнуване и време за въздържане и по този начин налага една динамика, която ни казва, че не всеки ден е празник. Има дни, в които трябва да си малко „по-прибран“, затворен в себе си“. Това  заяви  д-р по богословие Мариан Стоядинов.

По думите му, пандемията, както и всяка болест, е нещо подобно – прекъсва обичайния ред, прекъсва плановете ни, налага ни друг ред на очакване, като появата на ваксина например.

„Постът е репетиция за живота, в който не всичко е константно. Постът е тренировъчен процес, който ни кара да се въздържаме от неща, без да сме принудени да го направим, както болестта и страданието ни принуждават. Постът е подготовка за всичко, кето преживяваме и винаги ни казва едно и също“.

Мотивът за един пост е празникът – това, което следва накрая, осмисля това, което го предхожда. Важно е не въздържанието, само по себе си, страданието, а това, което вбъдеще осмисля това, което е днес.

Ние се спираме сега не заради самото спиране, а заради това, което следва. Тези наши крачки на страдание, на умора, имат смисъл, само, ако ги погледнем от  перспективата на утрешния ден.

Постът обаче е лишен от смисъл, когато се превръща в имитация на отказ от нещо и се прави, заради чистата механика, като не се влага в това смисъл.

„Аладин потрива медната лампа и се явява дух и нещо се случва. В поста няма механика. Ние преживяваме всичко по уникален начин и всеки трябва да намери своя прочит, за да не бъде постът механично копиране, а да го пречупим през това, през което преминаваме в тези дни."

По думите на Стоядинов обаче, когато сме в състояние, когато не можем да контролираме себе си, не можем да налагаме въздържание – болестта, детската възраст... Той зависи от състоянието на всеки човек, защото един може да пости и да не вярва, друг да не пости и да вярва.

.„Важен е мотивът, а какъв ще бъде резултатът накрая – не е наша работа. Важно е да встъпим в това, с което се захващаме с мисъл за утре и с мисъл за Бога. Постът е пътуване, в което има начало и премеждия, но важното е да пътуваме, да вървим напред, важен е завършекът.“ 

Интервюто с д-р Мариан Стоядинов - от звуковия файл: 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Концертът "Да израснеш с Панчо Владигеров" идва в Пловдив

Концерт - спектакълът "Да израснеш с Панчо Владигеров" идва в Пловдив.Той е изцяло с творби на големия български композитор в изпълнение на Антонина Бонева и нейните ученици.   Част е от проект, който включва издаването на албум с 12 миниатюри за пиано от Панчо Владигеров.  Изпълнени ще бъдат както най-популярните му произведения, така и малко..

публикувано на 24.07.25 в 08:16

Планинският филмов фестивал отново ще е в Пловдив

За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...

публикувано на 22.07.25 в 09:33

„Ромео и Жулиета: любовта като обред“ в Паталеница

Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..

публикувано на 21.07.25 в 10:21

Преге - предаване за света на книгите, 19 - 25 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...

публикувано на 21.07.25 в 10:06

"Дивизи" ще свири в концерти от Културния календар на Пловдив

Детският  симфоничен оркестър "Дивизи"  – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..

публикувано на 21.07.25 в 09:00