Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учениците ще се обучават комбинирано до ваканцията

 
Пловдивските ученици от 5 до 12 клас се връщат в клас от 23 ноември. Как ще се учи под график присъствено и неприсъствено до Коледа? Отговорите търсим от директорката на Средно училише „Паисий Хилендарски“ Ирена Душкова. Там децата казаха „Благодаря!“ на медиците, които ежедневно се борят с Covid-19.

В ефира на Радио Пловдив г-жа Душкова сподели, че са готови с графика за връщане на учениците в класните стаи. Днес ще бъде представен за одобрение в Регионалното управление.

„За сега само планираме онлайн обучение от 14 до 18-ти декември. В този период присъствено ще се обучават учениците от начален курс, от 7, 8 и 12-ти клас. За осми клас е важно, защото изучават интензивно чужд език. Там спецификата на учебното съдържание налага присъствено обучение. Предвиждаме преорганизация на учебните смени, на седмичното разписание по часове, и така да се създаде възможност за ефективна работа на колегите и учениците. Дните 21-23-ти са последните учебни дни за декември за всички ученици, и преди Коледа ще бъдем заедно“.

Г-жа Ирена Душкова уточни, че има 5-ма учители болни от Ковид-19, а под карантина са 4-ма. Не може да се предвиди ситуацията през месец декември, но за сега се справят с вътрешно заместване и колега, който е поел часовете по английски език.

„Заболяваемостта при децата е 10-11%. Готови сме да обсъдим с родителите графика и носенето на маски в час. Имаме 23-ма ученици с хронични заболявания и сме изключително внимателни с тях. Това предстои да бъде тема за разговор в СУ „Паисий Хилендарски“. Сега позицията на учителите е, че носенето на маска няколко часа може да създаде дискомфорт, а съотношението е 50 / 50 %“.  

Г-жа Душкова сподели и за картичките изработени от малките ученици за лекарите на първа линия. Тази акция има и възпитателен характер. Ражда много хубави идеи. Картичките са изпратени до 16 болници, като искрено по детски поздравяват медиците. Мил жест правят млади лекари от УМБАЛ „Свети Георги“, които изпращат своя снимка пред таблото с рисунки на децата. Акцията е проведена в Международния ден на добротата.

Интервюто с г-жа Ирена Душкова е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28