Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители, маските в клас са уважение към живота на учителя!

| обновено на 18.11.20 в 16:10

Носенето на маски за учениците от 5 до 12 клас ще бъде задължително – обяви на правителственото заседание  министърът на образованието Красимир Вълчев.

Заповедта, която предстои да влезе в сила, вероятно ще раздели обществото за пореден път. 

Каква е позицията на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България – обяснява неговият председател Диян Стаматов.

„Всички се обединихме около позицията, че учениците, след завръщането си в училище, да бъдат с маски от 5 до 12 клас. Ще са необходими много усилия за да убедим хората и най-вече родителите, че това е много важно, то е сигнал за уважение към учителския труд", казва Диян Стаматов.  

По думите му,  това ще много трудно, бавно и противопоставящо се.  В противен случай обаче ще имаме непрекъснато превключване от реално към дистанционно управление на учебния процес, предупреждава браншовият лидер.

Почти навсякъде вече се носят маски.  Излиза обаче, че местата където най-трудно намираме допирателна точа за това изизстване се оказва училищната среда. Преди няколко месеца нямахме толкова силен натиск на вируса, сега обаче,  твърде често имаме починали учители, вече са почти 30, което създава огромен стрес и притеснения за всяко училище, коментира Диян Стаматов.

Там, където е имало тъжен проблем, или дори установена зараза, настъпва голямо притеснение. Разстройва се и учебния процес – веднага настъпва плътна карантина, на цели класове. Последиците от преболедуването също са тежки, това е проблем за човека и за цялата образователна система. 

Всеки един от нас трябва да направи малкият компромис. Да, носенето на маски не е удабно, но трява да се защитят всички – и ученици и учители.  За голямо съжаление, кампаниите по убеждаване остават много трудни.  

Не можем да се надяваме на чудо и че никой в класа няма да се зарази.  Следват зимни месеци, с традиционните от години грипни ваканции. Определено това ще е най-трудния период.

Вероятно ще се премине към дистанционно обучение.  Продължителното пребиваване в електронна среда обаче води до много пропуски в обучението, алармира председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България. 

Цялото интервю с Деян Стаматов чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34