Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Известен лекар и училищен директор - жертви на ковид

| обновено на 20.11.20 в 13:04
3
д-р Кирил Еленски

Почина известният пловдивски общопрактикуващ лекар д-р Кирил ЕленскиТъжната вест съобщиха негови колеги. 

Здравният център, в който се намира кабинета му, днес няма да работи. В неговата медицинска практика работят още трима лекари.

Д-р Кирил Еленски е роден през 1958 година  в Пловдив.  През 1985 година завършва Медицинския университет със специалности „Вътрешни болести“ и „Обща медицина“. Има и магистърстка степен по макроикономика от Пловдивския университет. Започва кариерата си в Карлово, където работи 13 години като участъков лекар, завеждащ вътрешно отделение и зам.директор на общинската болница. От 2000 година основава амбулатория за първична медицинска помощ. 

През годините д-р Еленски е един от дейните членове на БЛС: член на Управителния съвет на Регионалната лекарска колегия в гр. Пловдив от 2001 г до 2005 г., зам.- председател на лекарската колегия в града от 2005г. до 2008 г. и член на арбитражната комисия към колегията от 2005 г. до 2010 г. За кратко д-р Еленски е и председател на Лекарската колегия в Града под тепетата. Член, а по късно и зам.-председател на Управителния съвет на БЛС. Д-р Еленски винаги се е ръководил от морално-етичните норми в лекарската професия и присърце е работил за утвърждаване авторитета на съсловната организация и съхраняване на доверието на хората към лекарската професия.


"С огромна болка и прискърбие посрещнахме новината за смъртта на нашия колега. Още един изключителен лекар, човек и деец ни напусна. Д-р Еленски до последно изпълняваше своя професионален и морален дълг, грижейки се за своите пациенти с много любов. Мъката е непреодолима, а загубата е на цялото общество. Поклон пред неговата всеотдайност и смелост!", написа в съобщението за смъртта Българският лекарски съюз.

КОВИД-19 погуби дългогодишния директор на ОУ "Петко Каравелов" в Асеновград Христо Андонов. Той се лекуваше вкъщи с антибиотик, но вчера състоянието му внезапно се е влошило и той е изгубил битката срещу болестта. Не е имал съпътстващи заболявания, съобщават от общината.

Няколко часа по-късно е починала и неговата майка, която е била настанена в болница за лечение, също с установен коронавирус.

Христо Андонов

Кметът на Асеновград доктор Христо Грудев изказа съболезнованията си към близките на директора. Погребението ще се състои днес в тесен семеен кръг. 

Кът за поклонение е обособен в двора на ОУ „Петко Каравелов“ – при пилоните със знамената - откъм входа от страната на болницата. Всеки може да положи цветя. 

От името на кмета на Асеновград доктор Христо Грудев, венец ще поднесе заместник-кметът по хуманитарните дейности на общината инженер Петър Петров. В учебното заведение е обявен Ден на траур днес и занятия няма да се провеждат, а флагът на България там ще бъде спуснат наполовина.

Христо Андонов е роден на 07.10.1970 г. От септември 1995 г. работи като учител по история в ОУ „Петко Каравелов“. От 2005 г. до момента бе директор на същото учебно заведение. Той беше и обществен възпитател в Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) към община Асеновград. Училищният директор беше член на Общинския оперативен щаб за превенция и борба с коронавируса COVID-19.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Акция по доброволно кръводаряване в областната управа

Служителите на Областна администрация Пловдив ще се включат в доброволна и безвъзмездна кампания за кръводаряване, организирана от Районния център по трансфузионна хематология – Пловдив. Инициативата ще се проведе от 9:30 до 13:00 часа пред сградата на Областната администрация. Там ще бъде разположен мобилен кабинет на Кръвопреливния център, а всеки..

публикувано на 04.06.25 в 07:16

Публикуват конвергентните доклади за приемане на еврото в България

Днес се очакват конвергентните доклади на Европейската комисия и на Европейската централна банка за готовността на България да влезе в еврозоната. Изводите ще бъдат представени лично от еврокомисаря по икономика Валдис Домбровскис. Макар и неофициално, вече се знае, че България получава зелена светлина за въвеждането на еврото. Публикуването на..

публикувано на 04.06.25 в 07:10

НВО по математика за близо 5900 четвъртокласници в Пловдив и областта

5867 четвъртокласници от Пловдив и областта се явяват за национално външно оценяване по математика. Изпитът ще се проведе в 105 училища и започва в 10 часа.  Времето за работа е 60 минути, а за учениците със специални образователни потребности – 30 минути повече.  В изпита тази година има промени.  Тестът ще съдържа отново 25 задачи, но с..

обновено на 04.06.25 в 07:05

Чака се край на съдебната битка за кариерата край Горнослав

Очаква се днес състав на Върховния административен съд да излезе с решение  за делото по спора около изграждането на кариера за инертни материали край асеновградското село Горнослав.  В началото на април състав на ВАС отложи делото, което заведе местен инициативен комитет срещу инвестиционните намерения на фирма „Запрянови-03“. През 2023 г...

обновено на 04.06.25 в 07:05

Протест в Пловдив срещу въвеждането на еврото

Близо 50 души се събраха пред сградата на Община Пловдив в протест срещу въвеждането на еврото в България. "Идеята, която ни води тук, е запазване на българския суверенитет. Това става чрез запазване на българската валута, българския лев, каза пред журналисти пловдивският депутат от "Възраждане" Емил Янков. Той добави, че протестите им ще..

публикувано на 03.06.25 в 19:06