Тя припомни, че фондацията работи от 1994-та година. Тогава стартира спешна хуманитарна програма за изхранване на деца в социалните домове, многодетни семейства и такива в риск.
„За първи път в страната ние пилотирахме приемната грижа и превенция на изоставени новородени. Дарихме на общината къща в Коматево, където създадохме първия групов дом за краткосрочна грижа за деца без родители. Доказахме, че е по-добре да помагаме на родителите преди кризата да се появи, и да се разделят със своите деца. През годините сме помогнали на над 2 500 деца, които да живеят обичани и щастливи в сигурна семейна среда“.
Д-р Шалапатова коментира трудностите, с които се срещат родителите на деца с увреждания. Около 50% казват, че проблемите са финансови. Специализираната помощ от логопед, психолог или рехабилитатор се заплащат. Блозо 40% се нуждаят от обучение за отглеждане на деца затруднени с развитието. Факт е, че 10% от децата до 3 годишна възраст в Пловдив, не са обхванати от общо практикуващи лекари и педиатри.
„С Комплекса за ранно детско резвитие искаме да сме полезни на всяко дете да има силен старт и качествена подкрепа при затруднения на развитието. Родителите да се срещнат и разполагат със специалисти на едно място.
Инвестицията в първите години на детето е едно от най-умните неща, които можем да направим. Преживяванията на детето в ранна детска възраст оказват влияние върху развитието на мозъка. 90 % от мозъчната дейност се развиват в първите години от живота. Положените грижи носят над 10 пъти възвращаемост за човека и цялото общество. Ако проблемите, не се решат в първите 3-7 години, след това виждаме ефекта в тинейджърската възраст, когато децата изпитват агресия към света, защото се чувстват неразбрани. В България над 42% от децата живеят в материални лишения, и голяма степен на бедност. Това означава, че нямат стимулираща среда, в която има подкрепа, любов и принадлежност към своето семейство. Предвижда се близо 1 500 деца да получат цялостна подкрепа“, заяви д-р Шалапатова.
Надеждата на организаторите е да наберат и останалата сума за завършване на ремонта на територията на бившия дом „Рада Киркович“.
Повече за Комплекса за ранно детско развитие, за подкрепа можете да научите от сайта на фондацията: https://www.detebg.org/bg/plovdiv/.
Интервюто с д-р Иванка Шалапатова е в звуковия файл.
Борис Петров е старши учител по английски език в Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..
22 милиона декара, главно земеделски площи, защитава Изпълнителната агенция „Борба с градушките“. Има изградени 263 ракетни площадки със специализирана компютърна технология. Един от най-големите полигони е край пловдивското село Голям чардак, където днес се открива сезонът за градушкарите. Валентина Васильонова , председател на..
Много години продължиха некомпетентността, безхаберието и съмнителното разходване на средства и като резултат от всичко това стигнахме до загубата на човешки животи на пътя, каза в предаването "Точно днес" Красимир Георгиев, председател на УС на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България. В момента има силен обществения натиск, а може..
Община Пазарджик ускорява процедурите по създаването на Общинско предприятие „Чистота“. Темата ще се дискутира на 22 април, когато е публичното обсъждане на проектобюджета на общината за тази година. Бюджетната рамка e 186 млн. лв, от които близо 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие "Чистота". То ще осигури по – голям..
Само за пет дни – на 7 април и на 11 април тази година в териториалния обхват на община Кричим, по републикански път III-866 Девин – Кричим – Стамболийски отново са паднали скални маси, съобщи кметът на общината Атанас Калчев. "Засега няма жертви. Но докога ще разчитаме на чудо?"възклукна Калчев по повод напоредния инцидент. Не претендирам да..