За справедлива компенсация заради затварянето на дейности настояват браншове, засегнати от въвеждането на по - строги мерки срещу коронавируса. Очаква се предложения от здравния министър частичен локдаун да влезе в сила от петък - 27 ноември.
Пред Радио Пловдив Румяна Любенова, управител на туристическа агенция, коментира, че спрямо този бранш икономически мерки до момента не са предприети.
Тя припомни, че туристическите агенции и туроператорските фирми бяха затворени на 17 март със заповед на предишния министър на туризма Николина Ангелкова.
Предприетите тогава мерки са се оказали неефективни за туристическия бранш, посочи Любенова. Тя акцентира на някои от тях - възможността да се кандидатства за максимална сума до 10 хиляди лева - по думите й, това са нищожни суми за бранш като туристическия. Отделно - мярката 60/40 също се е оказала неподходяща, тъй като е обвързана с плащания към бюджета.
Щетите
Близо 130 милиона лева - толкова са щетите върху бранша до този момент, според национално представителна анкета, чието оповестяване предстои скоро.
Всички мерки се оказаха неефективни, защото ние се озовахме в капан - спирала, в която движението е само надолу, коментира Любенова.
Тя обърна внимание на разходите на фирмите по плащането на работни заплати, поддържане на офиса - всичко това отваря още по - голяма финансова дупка.
Исканията на бранша
10% грантова схема за национално финансиране за ликвидност на туроператорите и туристическите агенти. Това са 10 % от оборота на фирмата - паричният поток, приходната част. Тези средства ще дадат ликвидност на фирмите.
Социалната мярка да бъде 80/0 за туристическия бранш, а не 60/40.
Нисколихвени кредити - в края на тази финансова година в бранша се очакват отрицателни резултати. Търговските банки не могат да предприемат нищо, докато министерството на финансите не даде положително становище. Министерствата трябва да започнат да разговарят помежду си, категорична е управителката на туристическа агенция.
Мораториум на банковите кредити и безлихвено отсрочване на всички плащания към държавния бюджет. За да осъществяват дейността си, повечето фирми в този бранш се нуждаят от допълнително финансово кредитиране. Старите кредити са разчетени на база на 100-процентова дейност. А сега е трудно да се осъществява каквато и да е дейност и отново спиралата сочи силно надолу.
С тези мерки на първо време може да се покрие ликвидността на фирмите - да се покрият задълженията към кредиторите.
Европейските практики
В другите европейски страни се предприемат здравни ограничения, но наред с тях вървят и финансовите инструменти, които целят да подпомогнат затворените сектори.
При нас финансовото подпомагане изостава с огромни крачки. Вече почти 8 месеца няма никаква финансова подкрепа за нашия сектор, категорична е Любенова.
Емоцията като двигател
Всички колеги действат все още много емоционално - не са се отказали от идеята, че ще могат да заработят така, както са го правили. Вярваме, че в един момент нещата ще се оправят.
Маже би има малки фирми, които временно са затворили. Но при големите все още я има надеждата, че правителството ще намери начините и скорошни срокове да реагира на нашите искания.
Цялото интервю на Емил Костов с Румяна Любенова е в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..