Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дистанционното обучение може да навреди на децата

| обновено на 25.11.20 в 15:35

С отворено писмо до премиера, вицеприемиери, министрите и медиите Българската асоциация на частните училища реагира остро срещу преминаването на  дистанционно обучение във всички училища в страната и поиска преразглеждане на предложението на здравния министър за затваряне на образователна система, както и на възможност за частично и диференцирано функциониране на образователните институции при спазване на противоепидемичните мерки.

Секретарят на асоциацията Валентина Денчева коментира в интервю за Радио Пловдив решимостта да отстояват с упорство и решителност исканията си всяко училище само да определя дали да работи присъствено. 

"В частните училища картината е много пъстра. В училището, което ръководя, в момента присъствено учат децата от 1 до 5 клас. Имаме три отсъстващи по болест деца, които не са с коронавирус и двама колеги, които преминаха вируса, но в момента се възстановяват. Всички останали са в училище, работят активно, доволни са от присъственото обучение. Частните образователни институции имат предимство с това, че са малки, обозрими и имаме възможност да контролираме много стриктно спазването на всички противоепидемични мерки, което при големите училища е много по-трудно", каза Денчева.  Тя даде  пример и с малко селско училище в Родопите, където няма нито едно болно дете и в селището няма болни от коронвирус възрастни.  

"Изразихме и своето безпокойство между липсата на синхрон между отделните министерства", каза още Денчева като уточни, че подкрепят решението на министъра на образованието за въвеждането на графици за редуването на присъствено и дистанционно обучение във всяко отделно училище, което реално отпада с цялостното преминаване на онлайн обучение до 21 декември. 

По думите на Денчева дистанционното обучение има своите предимства и недостатъци, защото то може да бъде спасителен пояс в тази сложна обстановка, но няма яснота за бъдещите вреди, които може да нанесе върху психическото състояние на децата. 

"Ние ще разчитаме на родителите и тяхната подкрепа при онлайн обучението. Малките се нуждаят от присъствието на възрастен човек, от емпатия, подкрепа, топлина и окуражаване. Учителят в училище знае как да направи това и даде криле на малките деца, но при дистанционното обучение е различно", каза още Денчева. 

Цялото интервю с Валентина Денчева, излъчено в програма "Ден след ден", можете да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39