Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още девет души от Пловдивско изгубиха битката с ковид

Пловдив запазва второ място по брой на заразени с Ковид - 19, след София. За последните 24 часа новодиагностицирани са 458 души. Битката с коронавируса загубиха 9 души, на възраст от 60 до 84 години. Всичките са имали придружаващи заболявания. 

Днес стана ясно, че д-р Йосиф Изамски от МЦ "Света Елисавета" в Раковски също загуби живота си, след инфекцията.

По информация на РЗИ сред  новите случаи има 12 медицински лица. От тях в болничната помощ – петима лекари, 4 медицински сестри, 2 санитари,  и  1 дентален лекар.

Установените заболели с Ковид -19 в детски заведения и училища са двама учители от детските градини в Пловдив - „ Детелина„ и „Десислава“, както и учител в занималня в ОУ  „Княз Александър “ Пловдив .

„На домашно лечение  са 5 581 лица. Под карантина  в областта са 5 179 лица. Свободните терапевтични легла за Ковид-19 към 14 часа, според областната информационна система,  са 237 , а  за интензивно лечение 15", уточни областният управител и председател на ОКЩ Дани Каназирева.

Тя съобщи, че на среща с директорите на 15 Медицински центъра от Пловдив и областта е била обсъдена организацията по обособяването на Ковид –зони.

„Целта от една страна  е пациенти с притеснение или симптоми на коронавирус да  бъдат навреме прегледани, ако е необходимо да им се назначат кръвни и образни изследвания, да се предпише терапия , а от друга да се намали натиска върху приемните отделения в болниците и Спешна помощ", коментира Каназирева.

От Спешна помощ са отговорили на 275 повиквания, от тях 61 свързани с Ковид-19. Направените хоспитализации са 5 в областта и 19 в Пловдив. 37 души са на домашно лечение.

Двама ученици от Смолян - на 13 и 17 г., са сред новите случаи на коронавирус, съобщават от Регионалната здравна инспекция в областния град. Положителните проби за ковид за последното денонощие в областта са 20, като 13 души са настанени в болници. Сред заразените са шофьор и санитар от болниците в Смолян и в Мадан, както и учител от детско заведение в община Чепеларе.

Пазарджик, по информация на РЗИ в областния град случаите са 85, има и четирима починали - трима мъже и една жена. Всички са имали придружаващи заболявания. 
Сред новорегистрираните в Пазарджик са: трима лекари – общопрактикуващ лекар, лекар от УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив и друг от МБАЛ „Хигия“; както и  санитар.
В училищата в Пазарджик има  положителен на Ковид -19 ученик от ЕГ „Бертолт Брехт“; учител от ОУ „Отец Паисий“ с. Попинци; помощник в ДГ „Слънчо“ – град Пещера – там се извършва епидемиологично проучване. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иззеха над 2 тона марихуана при спецакция в Пазарджишко

Над 2 тона марихуана иззеха криминалисти от Пазарджишкото районно управление при спецоперация в землището на село Мирянци. В земеделски имот били засети множество насаждения канабис. Изкоренени са 276 растения, като са установени над 2208 килограма зелена маса от марихуана.  Задържан е 27-годишен мъж от село Мирянци, като работата по случая..

публикувано на 16.10.25 в 17:00

ВиК Пловдив е на седма позиция в страната по загуби на вода

Комисията за енергийно и водно регулиране извърши анализ на причините за нарушения достъп до питейна вода през 2025 г. в някои региони на страната, в резултат на зачестили проблеми с безводието. Ключов елемент на извършения анализ, изготвен в резултат на извършени проверки на ВиК дружества в страната, е и до каква степен те са изпълнили поставените им..

публикувано на 16.10.25 в 16:27

От понеделник зоните за платено паркиране в Смолян се разширяват

Община Смолян връща отново зоните за платено паркиране, отменени от Върховния административен съд. От община Смолян информират, че от  20 октомври - понеделник влиза в сила актуализираната Наредба за реда, престоя и паркирането на пътни превозни средства на територията на общината.  ВАС отмени решение на местния парламент в Смолян, с което през..

публикувано на 16.10.25 в 15:35

Област Пазарджик е включена в "Европейско здравно интервю"

Общо 19 населени места в Пазарджишка област ще бъдат обхванати в изследването "Европейско здравно интервю" на Националния статистически институт, съобщиха от Териториално статистическо бюро -  Юг. На територията на област Пазарджик проучването ще се проведе в градовете Белово, Велинград, Ветрен, Пазарджик, Панагюрище, Пещера, Ракитово, Септември, както..

публикувано на 16.10.25 в 15:17

Новата сграда на МГ-то в Пловдив ще бъде най- модерната в Европа

Новата Математическа гимназия в Пловдив ще е без аналог в Европа и на Балканите, заяви при представянето на проекта заместник-кметът Владимир Темелков. Проектът осигурява възможност за интердисциплинарен модел на учене и децентрализация на сградите. Екипът от проектанти, с ръководител арх. Тодор Абаджиев, е ползвал опита на Сингапур и САЩ в..

обновено на 16.10.25 в 14:38