Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес учителите са много по-подготвени, отколкото през март

„Категорично сме готови да преминем към онлайн обучение и с учениците в началния курс в ОУ „Райна Княгиня“. При нас се обучават общо 900 ученици, като тези – от І до ІV клас – над 400 деца, са разпределени в 20 паралелки. Готови са виртуалните класни стаи, учителите са добре обучени. А вчера проведохме и тест на онлайн платформата, включително и за срещи наживо.“Това заяви  директорът Мария Гайдарова.

По думите й, летните месеци учителите са използвали, за да работят интензивно върху своята подготовка.

Спецификата на възрастта на децата от І – до ІV клас изисква те да не бъдат оставяни сами, нито без контрол и подкрепа по време на обучението онлайн, което е съществен проблем.

„Мисля, че би било добра идея, ако има организирани дежурни паралелки присъствено обучение на децата на работещите на „първа линия“ – лекарите, полицаите, хранителните магазини.  Страховете на родителите са основателни и по отношение задържане вниманието на децата. МОН даде възможност учебните часове да бъдат по 20 мин., когато са онлайн, за да следват и почивки и концентрацията на децата да не бъде проблем“.

Гайдарова  бе категорична, че учителите днес са много по-подготвени да реагират на ситуацията, отколкото са били през месец март.

Комуникацията родител-учител вече е на друго ниво – партньорство, сътрудничество, доверие, подкрепа. Образованието по същество е социален акт и всичко това е в основата на неговия успех. Комуникацията вече е на друго ниво, заяви още Гайдарова.

„Като иновативно училище, в ОУ„Райна Княгиня“  сме заложили работа по проекти и групова работа за всеки един учебен час за изграждане на умения. Това означава децата да си сътрудничат, да бъдат в комуникация и да развиват уменията си заедно. А родителите трябва да им помагат“.

Като председател на УС на Фондация  „Световен образователен форум - България“, Гайдарова уточни, че Фондацията разработва платформа за взаимопомощ на учители, която ще бъде безплатна за всички училища на територията на страната. Идеята е учителите да работят в мрежа и да си сътрудничат по всяко време. 


Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28