Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората приемат мерките срещу К-19, но са раздвоени и объркани

Новите мерки срещу коронавируса по-скоро се приемат добре и може би ще подействат за намаляване на страховете, обществото обаче продължава да изглежда объркано - това са някои от изводите от телефонен сондаж на "Галъп интернешънъл" с 800 интервюта, проведен между 27 и 29 ноември. 

Нововъведените мерки срещу коронавируса в България се ползват по-скоро с подкрепа. Мнозинството в тяхна полза не е голямо, но все пак е налице - 56 на сто ги подкрепят, 42 процента - не, а има и малко колебаещи се.

В предаването "Ден след ден" социологът Първан Симеонов коментира, че това се дължи на боязън пред заразата. Обществото плавно и само дозря до идеята за по- твърди мерки. През лятото одобрението беше значително по- ниско, но нарастването на случаите явно е наклонило везните. 

"Поне по отношение на масовото съзнание мерките са навременни", каза социологът. 

Не е малка популярността и на алтернативните прочити на ситуацията. Неяснотата за перспективата води и до сериозни дялове на свидетелства за психични проблеми и травми, коментират анализаторите. Не е ясна и картината на настроенията по отношение на ваксините, но, ако се имат предвид обичайните невисоки нива на ваксиниране у нас, сега измерените над две пети готовност, са всъщност сериозен дял, отбелязват те.

Според данните близо две трети от запитаните се съгласяват, че кризата с COVID-19 на практика е объркала живота им. 34 на сто не смятат така, а има и малко, които се затрудняват да определят. 21 процента от запитаните казват, че имат познати или близки, които в резултат на кризата с COVID-19 имат психически проблеми. 

Голяма е и неяснотата кога да се очаква краят на кризата. При директен въпрос за очакванията в тази посока, най-голям дял (32 на сто) избират опцията "повече от една година". Надеждата на 25 процента е, че кризата ще отшуми до пролетта, 16 на сто посочват "до лятото", 3 процента - през есента, а 9 на сто - в края на 2021 г. Останалите признават, че не могат да определят. Това е сериозно отрезвяване спрямо началото на лятото, когато около 60 на сто вярваха, че ще има нормализация до края на годината, припомнят от "Галъп". 

Обществото на половина се доверява ва Мангъров и на Мутафчийски. Според данните и сега две равни половини (при известен дял колебаещи се) приемат или отхвърлят философията, олицетворена от доц. Мангъров. Дяловете на одобрение за алтернативната гледна точка никак не са малки, те показват, ако не разделено, то поне сериозно объркано общество, отбелязват от "Галъп".
Те посочват, че за философията, символизирана от проф. Мутафчийски, все пак одобрението продължава да е малко по-добро - пет към три, с известен дял колебаещи се.

Според анализаторите това вероятно се дължи и на факта, че, например, последните мерки бяха обявени изцяло от щаба, а не толкова от политици. По традиция, оценките за професионалистите са по-високи от оценките за политиците в кризата, на този фон, министърът на здравеопазването се ползва и с позитива, че е лекар, и се приема и като професионално лице, обясняват от "Галъп".

Неизвестността прави така, че мненията да са разделени и по темата за ваксините: на въпрос "Бихте ли се ваксинирали срещу COVID-19, когато има одобрена ваксина?", с "да" отговарят 43 на сто, а 48 на сто - "не". Останалите се колебаят. Тук обаче не бива да се избързва с изводите - на фона на обичайно ваксиниращите се у нас няколко процента, делът от 43 на сто принципна готовност не е малък, отбелязват анализаторите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължанието да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след зъвършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в..

публикувано на 24.02.25 в 10:02

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05