„Смятам, че ваксините ще имат ефект. Данните на фирмите, които са провели изпитанията, са доста убедителни“. Това подчерта акад. Ангел Гълъбов.
По думите му, времето за откриването и тестването на някои от ваксините, като английската, свързана с университета Оксфорд, и другата - с участието на двама германски турци, е било напълно достатъчно и той не се притеснява, че резултатите са прибързани.
„Особено за английската ваксина, за която са работили интензивно и с много средства са осигурени изпитания с около 30 000 доброволци, половината плацебо и другата половина – ваксинирани, това е сериозно постижение“.
Правилен подход е ваксинирането да започне от лекарския и сестринския състав на първа линия, както и възрастните хора. Трябва да се прави и разлика между лечебна ваксина и ваксина за профилактика, за каквато става въпрос.
Трудно може да се определи какъв процент от хората трябва да бъдат ваксинирани, за да има ефект. Колкото този процент е по-висок, толкова по-добре ще се стигне до колективен имунитет, подчерта акад. Гълъбов.
Той нарече „абсурдно и неуместно“ заявеното от проф. Андрей Чорбанов за появата на българската ваксина на база на неговата разработка с малко експериментален материал, подкрепена финансово от института „Пастьор“.
„При американо-немската ваксина, която изисква съхранение от 70-80 градуса има технологичен проблем, но би могло нещо да се направи. Вече има обаче и друга американска ваксина „Модерна“, която изисква температура на съхранение минус 20 градуса, т.е. само камерата на хладилника е достатътчна. А оксфордската изисква само да бъде поставени в хладилник“, заяви акад. Гълъбов.
По думите му, у нас има голям скептицизъм и към ваксините срешу грип. Това обаче не е попречила те да се прилагат от години и хората да са спокойни. Около 2000 души са били отчетени при „взрив“ на заболяване от грип, но сега мащабите на смъртността са доста по-големи.
Най- успешната формула за излизане от пандемията е „карантина до ваксинирането“.
Акад. Гълъбов подчерта, че е окуражен от прогнозата, че при двуседмично спазване на сегашните мерки за ограничаване на заболеваемостта, ще има двукратно намаление на заболелите. А при три седмици – и на смъртността.
„Тези изисквания да се носи маска, да се дезинфекцират ръцете и да се спазват разстоянията, гарантират безопасността, но не се спазват. А тази година ще трябва данаправим някои компромиси и да прекараме празниците по по-необичаен начин. Това е световна беда, поразия, която се среща веднъж на столетие“.
Акад. Гълъбов изрази надежда, че ваксините, които ще получи страната ни, ще бъдат в достатъчни количества, за да успеят желаещите да се ваксинират.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..