„Дъщеря ми е на 2 годинки в момента, родена в 31-32 гестационна седмица. На кислородна вентилация беше 2 месеца в кувьоз. С вродена хидроцефалия е, с поставен шънт. С установена детска церебрална парализа, спастична квадри пареза тежка степен. Тя има недоразвит мозък, липса на мозъчна кора и от 2-те страни на мозъка има огнища, които биха могли да се възбудят като епилептични“.
Ирен е единствената рожба в семейството, а майка й не работи, за да може да се грижи за нея. За издръжката на семейството помагат родителите на майката, обяснява Йоана:
„Аз съм постоянно в „Момин проход“, по принцип имаме 12 пътеки в годината, ние стоим непрекъснато почти. Останалите 15-20 дни в месеца си ги доплащаме, като 20 лв. е на ден. Аз я отглеждам сама, нямам възможност да работя. От 2 месеца вече съм й личен асистент. Лично на мен лечението й струва 1200 – 1400 лв. месечно. Справяме се само със социални помощи и помощ от „Българската Коледа“, моите родители също помагат“.
Процедурите, които се правят на Ирен, са скъпи и продължителни, а ефектът идва след време, разказва още майката:
„Рехабилитация се провежда още от 3-месечна възраст, гимнастика, пасивни движения, разтягане, стоене на вертикализатор. Ходи на логопед, психолог, физиотерапия на гръдна мускулатура, на китки и цели ръце, както и топлинна терапия на крака. Целта е да се отпуснат скованите мускули и сухожилия и да станат по-гъвкави. Ако не се правят тези процедури, тя се сковава още повече. Ако има по-дълъг период, в който да не ходи на рехабилитация – да речем 5-10 дни, държи ръчичките сковани в юмрук. Ако не ги прави, има опасност състоянието й да се влоши“.
Въпреки болезнената и продължителна рехабилитация Ирен е усмихнато дете, допълва майката: „Много добро, много усмихнато, много красиво дете. Пие сироп, който да подпомогне мозъчната кора. За съжаление в България го няма вече и чрез приятели се снабдяваме от чужбина. Чрез НЗОК и „БГ Коледа“ не съм пробвала“.
Йоана Мисирова кандидатства за втори път за финансиране на рехабилитацията на 2-годишната си дъщеричка пред „Българската Коледа“. Надеждата е след време да бъдат трансплантирани стволови клетки на детето, но за целта то трябва още да порасне, нужни са и още средства.
„Консултирала съм се с неврохирург, с невролог. Тя има атрофия на стволови клетки и бих искала да й направя трансплантация на стволови клетки. Но трябва да мине поне година – две, да порасне малко.Смятам, че няма да мога да се справя сама и бих искала да кандидатствам.“
Йоана Мисирова мечтае един ден да види порасналата си дъщеря здрава, а на дарителите на Българската Коледа пожелава: „Пожелавам си винаги да са до нас, винаги да помагат, ние имаме нужда от тях.“
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..