Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модерните технологии донякъде "имунизират" самите ваксини

Народното събрание ще гласува проекторешение за участието на  България в предварителни споразумения за покупка на ваксини срещу Covid-19. То предвижда страната ни да участва в предварителни споразумения за покупки на дози от ваксините на компаниите „Пфайзер и „БиоНТех“„както и на „АстраЗенека“, „Санофи“ и „Янсен“. 

Проф. Мариана Мурджева - имунолог и ректор на Медицинския университет в Пловдив очерта основното, което отличава новите ваксини. 

"Те се правят по съвършено нови технологии, които тямат нищо общо с предишните ваксини. Те са създадени на базата на модерни генетични технолиги, на основата на нанотехнологиите, някои са на база само на нуклеиновата киселина на вируса, не на целия вирус. Една от предлаганите ваксини е създадена в лабораторни условия, тя е изкуствено създадена RNK на вируса и само тя се инжектира в индивида. Други съдържат само част от вируса - белтък, за който се счита, че е имуногенен.

Тази нова технология минимализира риска  и гарантира сигурност и безопасност, но това не означава, че тя не трябва да бъде оцецена от регулаторните органи".

Проф. Мурджева изрази мнение, че по отношение на ваксините трябва да сме умерени оптимисти. 

Според нея е нормално да се бърза с одобрявеното, за да се предпязат хората от рисковите групи. Сигурност, ефективност и безопасност обаче си остават най- важните неща, които трябва да се имат пред вид в процеса на изпитването.

Трябва да се има предвид и колко дълготрайна ще е ваксината и тази защита трябва да е поне една година, смята имунологът.

По отношение на хората, които ще се имунизират, то това трябва да се направи с оценка на епидимиолигчения риск. Най- висок е той при медиците, при хората със затлъстяване, бъбречна недостатъчност, пациенти, които са имунокомпрометирати, вероятно и бременните... Може да се помисли и за имунизация на рикови социални групи, каквата е например ромското население.

Проф. Мурджева е на мнение, че трябва да има силна кампания с достоверна информация, която да създаде доверие към ваксините и тяхното поставяне, защото само те могат да дадат адекватен отговор на епидемията, а не теориите за естествен стаден имунитет.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бъдещите медици искат ясни условия за работа ва нашите болници

Ще приемат ли задължанието да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след зъвършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59