Габриела Петрова спечели 23-ата анкета на списание "Атлетика" за Атлет на България за 2020 година. Възпитаничката на треньора Атанас Атанасов за втори път е начело на класацията, след като през 2015-а бе избрана и за "Спортист на България", и за "Атлет на България".
Пловдивчанката, която започва атлетическата си кариера в Харманли преди повече от 15 години, набра 237 точки от гласовете на експертите на специализираното издание. В крайното класиране се калкулира и един глас на феновете, който дадоха своя вот чрез социалната мрежа "Фейсбук".
В годината, в която бяха отменени всички европейски и световни първенства, както и олимпийските игри в Токио поради пандемията от коронавирус Габриела успя да направи няколко престижни международни старта.
28-годишната Петрова завоюва две титли в хоризонталните скокове на балканския шампионат за мъже и жени в Клуж Напока, Румъния с екипа на България. В най-силният турнир за годината в Монако - част от веригата "Диамантена лига" - Габриела зае второ място на троен скок. Същата позиция Петрова записа и на турнира в Турку, Финландия, който бе с категория "Континентален тур".
Състезателката на СКЛА Локомотив (Пловдив) имаше победи и на турните в Пловдив (троен скок) и Атина (скок дължина), а на националния шампионат за мъже и жени помогна на отбора си да триумфира в щафета на 4х100 м със силно бягане в последния пост.
Постижението на Габриела Петрова на троен скок 14.38 е най-силното в българската атлетика за 2020 година по сравнителната таблица на Спириев.
Второ място в анкетата е за петкратната победителка в тази класация Ивет Лалова-Колио. Най-бързата българка бе "Атлет номер 1 на България" за 2019 година, а през 2020-а участва на турнири от "Диаматената лига" и "Континентален тур". Лалова-Колио записа и победи на турнири в Италия.
Третото място в анкетата зае новият национален рекордьор на копие Марк Славов, който завоюва и сребърен медал на балканския шампионат с рекордното постижение.
На 13-о място е състезателката по троен скок Александра Начева от СКЛА Ботев (Пловдив), а на 15-о Лиляна Георгиева (800 м и 1500 м) от СК Актив 2013 (Пловдив).
Топ 10 на 2020 година
1. Габриела Петрова (троен скок, скок дължина) - 237 точкиДвубоят между Александър Василев и Ото Виртанен дава началото на сблъсъка между България и Финландия за Купа "Дейвис" - неофициалното световно отборно първенство по тенис за мъже. Това стана ясно след тегленето на жребия за срещата между двата тима. Програмата стартира в събота в 12:00 часа с два мача на сингъл. Финалистът от US Open при юношите..
Академик (Пловдив) победи Берое (Стара Загора) със 75:72 (12:19, 26:12, 24:18, 13:23) в контролна среща, играна в старозагорската зала „Общинска“. Това бе първа проверка за двата баскетболни отбора от предсезонната им подготовка. Домакините стояха по-добре на паркета през първата четвърт и я спечелиха с 19:12. Баскетболистите на Академик обаче..
Капитанът на България Валентин Димов изрази увереност във възможностите на отбора преди двубоите за Купа „Дейвис" срещу Финландия от Световна група I на Купа „Дейвис". България ще бъде домакин на срещата от световното отборно първенство за мъже на 13 и 14 септември на кортовете на ТК „Локомотив" в Пловдив. Срещите в събота ще започнат в 12.00 ч., а в..
Босът на Ботев Илиян Филипов даде янота за изненадващата раздяла с Ивелин Попов, която взриви жълто- черната общественост. „В четвъртък миналата седмица имахме среща с Ивелин Попов, Тодор Неделев, Илко Копарански и Николай Киров. Искахме да сплотим съблекалнята, а Неделев и Попов да бъдат лидерите. На срещата Ивелин Попов каза, че иска да бъде титуляр в..
Съдийската комисия към БФС обяви нарядите за мачовете от осмия кръг на Първа лига. Дербито между третия и първия във временното класиране (Локомотив Пловдив и Лудогорец) ще ръководи Георги Давидов. За VAR пък ще отговарят Никола Попов и Георги Гинчев. Двубоят между Ботев (Пловдив) и Монтана пък бе поверен на неопитния Тодор Киров. Ето и всички..