Локдаун е думата на годината. А Ковид-19 превзе живота ни.
Панацея ли е ваксината за коронавируса? Коментар на академик Богдан Петрунов, имунолог и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Академик Петрунов смята, че са необходими години за създаването на ваксина, но днес съкратени са срокове, защото пандемията е факт в целия свят.
"Голяма е борбата, разработват се над 150 ваксини в света. В Европа са дадени само 4 ваксини, които очакват одобрение на Европейската агенция за лекарствените средства. Очаква се положително мнение в края на декември 2020", посочи той.
Имунологът подчерта, че е важно ваксините да бъдат безвредни и това е основното, което трябва да се знае.
"Ваксината на Pfizer и немската компания BioNTech вече се купи от Великобритания, но ЕС трябва на 29 декември да вземем решение", уточни още академикът. Според него тук ще имаме сериозен логистичен проблем, защото е важно къде ще се съхраняват ваксините в България.
"Ваксините са за хората от 18 до 70 години и нагоре, това е важно, не е за поставяне при децата", каза Богдан Петрунов. Той подчерта, че трябва да се ваксинират здрави хора и добави, че до момента това, което е направено като ваксинации в света, е по този начин - на войници и на здрави хора.
Академик Петрунов беше категоричен, че ще си постави ваксина срещу Ковид-19.
"Аз вярвам на науката!", каза той.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...