Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Българската Коледа“ помага на Алекс да проходи и играе

10- годишният Александър Господинов
Снимка: Семеен архив

Малкият Александър Господинов е на 10 години. Ражда се недоносен и тежи едва 850 грама. С това лекарите обясняват бавното му физическо развитие, а когато е на годинка след многобройни консултации му е поставена диагнозата “Детска церебрална парализа”. 


Умственото развитие на малкото момченце, за радост е съхранено. Учи в НУ „Петко Славейков“ в Пловдив. Майката Галя Димитрова разказа, че правят рехабилитации, но вече на ново място, защото центърът е затворил врати. Точният рехаблилитар е открит, той прави шокова терапия и рехабилитация на Алекс, и това е Атанас Пешкиров от Пловдив.

„Българската Коледа“ помага на Алекс за прилаганата шокова терапия и рехабилитация, думите на мама за инициативата: "Българската Коледа помага не само на Алекс, а и на много деца, щастлива съм, че има такива хора, които откликват и участват в събирането на сумите." Алекс ходи с бастунчета и с проходилка, но голяма цел е да тръгне сам. Г-жа Димитрова ще кандидатства отново за помощ от „Българската Коледа“, тя е стриктна, защото за нея тази помощ е важна. Тя се отчита за всяка година, и очаква март за да подаде новите документи. Новият метод на шокова терапия е интересен за Алекс, той ходи с удоволствие на рехабилитацията и е въодушевен, че ще му помогне.


От раждането му близките на Алекс се борят за пълноценния му живот чрез операции и ежедневната физиотерапия. Не спират и да търсят нови методи за лечение, с които да помогнат на Алекс да проходи. Това е и мечтата на майката Галя Димитрова. Тя самата всяка година прави базар за момчето, тази година ще пропуснат заради ковидмерките, но пък си имат и фейсбук страничка „Нека помогнем на Алекс“. Той има нужда от помощ, защото продължава всекидневната си рехабилитация, а „Българската Коледа“ е с него през годините. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28