Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безпрецедентни избори ни очакват при ковидпандемия

Имам съмнения, че ще справим добре с изборите, трудни ще са като организация

| обновено на 07.12.20 в 16:25
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев смята, че парламентарните избори не трябва да бъдат отлагани и трябва да се проведат в срок на 28 март идната година. 

С експерта по изборен процес Антоанета Цонева разговаряме за това как евентуалните ограничения в този период заради пандемията биха повлияли на вота.

Цонева каза, че от Демократична България смятат, че се изгуби много време за нови технологични решения, вкл. и гласуването чрез дистанция. 

Тя посочи, че като извънпарламента сила вече имат два проектозакона, съдържащи предложения за гласуване, които да бъдат обсъдени. 

"Но те не бяха сложени на масата, защото настоящото мнозинство в Народното събрание няма готовност за разширяване на подходите за гласуване", посочи Цонева. Според нея провеждането на изборите в ковидпандемия и липсата на всякакви други начини за гласуване освен традиционните, всички тези обстоятелства ще водят в критична точка, в която ще сме без работещи решения в екстремна ситуация.

"Ако болните от Ковид-19 имат достъп до мобилните урни, то ще има друг проблем, защото няма да има толкова много хора, които да участват в мобилните комисии, и те да обикалят по домовете на болните", смята експертът.

Всяка страна има традиции и изборни правила. Цонева каза: "Например,  в Румъния вчера проведоха парламентарни избори, запознаваме се с изводите, но това, което те казват е, че това е най-ниската избирателна активност, около 32 %, и това от 30 години насам, една от причините е ковидпандемията, другата е студеното време в Румъния."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28