Учените настояват за допълнителни изследвания дали 5G - технологията не вреди на човешкото здраве. Това, според евродепутата Иво Христов се съдържа в изследване на научни центрове в Болоня и Гент и в този смисъл, според него не бива да бъдат подигравани противниците на новата технология, а по-скоро трябва да се предлага повече информация за нея.
Пред Радио Пловдив IT- експертът Димитър Ганчев обясни, че проникването на 5G-мрежата е в начален етап. „Трябва да отбележим, че макар да са стартирали с 5G– технологията, операторите не са стартирали с 5G - честотите. У нас те работят на 4G– честотите, които са добре изследавни от доста време. Не очаквам 5G-та да се използват у нас и в чужбина в непосредствено бъдеще", подчерта той.
Според него в момента операторите нямат интерес да скочат в свръхвисокия честотен спектър, защото потребителите са малко, а и заради цената на оборудването. „Когато се увеличат устройствата, едва тогова те ще имат нужда от нови честоти, но ще мине време“, обясни Ганчев.
Освен, че 5G-технологията е технология с висока скорост, тя има и други предимства като възможността за закачване на много смарт - устройства към мрежата като печката, бойлера, колата и тн. Второто предимство е времето за предаване на информацията, като при 5G-мрежата това време е много по- кратко. "То дава възможност да се прилага при дистанционно управление на автомобил или хирургическа операция. При настоящите технологии това е невъзможно. Затова е трудно да се управлява кола дистанционно", каза още Димитър Ганчев.
IT-експертът коментира и възможността за електронно гласуване у нас, особено в условия на пандемия. По думите му, в електронното гласуване има един голям проблем – да се намери балансът между анонимността на вота и неговата проверимост впоследствие. "Ако вотът е напълно анонимен, не може да бъде проверен. Другият проблем е с идентификацията на гласуващия", посочи той и обясни разликите с онлайн – банкирането. „За банката няма необходимост да бъдем анонимни, тя трябва да знае кои сме ние“, каза Ганчев.
Мнението на специалиста е, че технически онлайн гласуването може да се направи, но в държави, където обществата имат доверие в администрациите и където не се поставя под въпрос проверката на резултатите.
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..