В програма "Точно днес" анализ на политолога Георги Киряков за предстоящите избори и класацията на политическите играчи в контекста на пандемията и ваксините. Президентът Румен Радев вече обяви, че изборите ще се проведат на 28 март.
Киряков каза, че ЦИК имат свои виждания по тази тема, но тук всичко зависи от президента и обществените нагласи, както и от трета страна, от самата епидемична обстановка.
Правителството многократно обяви, че до края на година и от януари започва работа по плана за ваксинация.
"Отговорност на всеки един отделен човек е дали ще пожелае, или не да се ваксинира", посочи Киряков. Той смята, че това ще бъде още един аргумент на правителството, че е осигурило ваксини за всички и, че избори могат да се проведат.
"Възможно е, ако успеят да се справят с ваксинационния план, да кажат: "ето ние успяхме да се организираме до датата на изборите и се спрпавихме с тази критична картина за здравето на българите." Това ще е безспорен успех, но ако не се справят, то това ще донесе вреди и може да загубят изборите", посочи Киряков вариантите.
"От друга страна по закон трябва да има осигурено машинно гласуване, това също е въпрос за решавене", посочи Киряков. По думите му дори самият президент има възможности за лавиране, но той смята, че трябва да се спазят сроковете и да не се отлагат изборите.
Политологът смята, че категорично машинното гласуване не е панацея и няма да реши проблемите с гласуването, както и манипулациите.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...