Докосваме се до Рождество Христово с посланията в три книги на издателство „Летера“. Те носят не само коледен дух, но и духовни послания и любопитни истории.
Издателят на "Летера" Надя Фурнаджиева ги представя в интервю за Радио Пловдив.
Книгата "Гълъб за Бъдни вечер" от Стефан Бонев включва „Седем истории за Коледа и Нова година“.
Първият разказ от тази книга се ражда през 2009 г. „Календарът“ е посветен на Коледа и на Нова година. В тази лека и забавна история авторът кодира вроденото ни очакване, че заедно с 1 януари ще се роди нещо ново, както и вярата, че идват по-добри дни за всички нас. И така последователно идват и следващите шест разказа – по един за всяка Коледа... Един от тях, дал заглавието на книгата – „Гълъб за Бъдни вечер“, е посветен на писателя и приятеля Димитър Атанасов, който е вдъхновил Стефан Бонев да издаде всичките си коледни разкази в специален сборник. За тази малко, но много специална книга. проф. Клео Протохристова, казва, че Стефан Бонев блестящо показва „как безсловесното може да бъде ословесено, как баналното се превръща в героично или как мракът на самотата изсветлява в ореол на святост“.
Книгата на автора на "Пловдивски хроники" Никола Алваджиев „Старинни черкви в Пловдив", има дълга история от написването до издаването. Завършена е през 1956 г., в условията на силно пропагандирания по това време атеизъм,и това пречи на издаването и. Дори от издателството на Светия Синод. Самият патриарх Кирил препоръчва на автора „благовремие за издаването й”. В писмо до автора от 1957 г. Димитър Талев пише, че „това е ценен труд, написан грамотно и с жив усет за поезия, а също и за историческа правда. Отнесох се до компетентни люде с надежда ръкописът да стане книга”. Това се осъществи едва след 44 години от издателство „Летера”.
Занимателната „Любовният живот на животните“ е първата в България научнопопулярна книга с ценна информация за любовните нрави на различните видове, написана достъпно и забавно, със закачливи илюстрации. издателство „Летера“ ви предлага забавно и весело четиво за странните и невероятни истории за какви ли не любовни обичаи на животните. В нея се отговар яна въпроси като : Животните също ли правят секс? А слоновете? Паяците имат ли бебета? А змиите как се размножават?
Авор на „Любовният живот на животните“ е немската педагожка Катарина фон дер Гатен и с весели илюстрации на прочутата художничка Анке Кул.
Книгата няма аналог до момента както в строго научната сфера, така и в научнопопулярната литература.
Интервюто с Надя Фурнаджиева е в звуковия файл.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..