Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Говорим за кандидат-ваксини, които ЕК трябва да одобри

Ваксините срещу COVID-19 у нас: Как и откъде да получим информация за видовете ваксини, за приложението им, за показанията и противопоказанията при тях? Попадаме ли в рискова група и как да разберем? Как да направим информиран избор дали да се ваксинираме, или не? Коментарът е на  проф. Ани Кеворкян, специалист по епидемиология с дългогодишен стаж и преподавател в Медицинския университет в Пловдив.

„Едва ли има човек, който може да отговори на всички въпроси, които вълнуват хората. На този етап говорим за кандидат- ваксини, защото няма одобрение и разрешение от ЕК за ползване на ваксини. Никоя държава няма кратката характеристика на ваксините на Pfizer и BioNTech и Moderna, които се обсъждат.  

Категорично мога да кажа е, че нито европейският регулаторен орган и фармацевтичните фирми ще си позволят да „претупат“ фазите на изпитание. Седем са кандидат-ваксините, които се коментират. Съкратеният срок се дължи на предходните вируси, които бяха проучвани, като SARS-CoV-2 е в основата“.

При векторните ваксини се ползва РНК от вируса.

Поръчани са оромно количество ваксини. Какво сме поръчали? Каква е ваксината?

„Не искам да съм на мястото на колегите в МЗ.  Въпросът е, кои ваксини първи ще получат одобрение от регулаторния орган. Такава е стратегията на ЕС. Договорени са примерни количества, те ще бъдат изпълнени, но не се знае на кой етап“.

Има недоверие от страна на хората.

Първата  ваксина на Pfizer е тествана на 40 000 доброволци, а Моderna на 30 000 души. Винаги има и контролна група. Целта е да се измери имунния отговор чрез кръвни тестове.

„Съвременните ваксини нямат нищо общо с предишните. Това са части от вируса, които съдържат РНК, която да стимулира протеин в организма, съответно към него да се образува имунният отговор. Единствено при ваксината на Pfizer има изискване за температура от минус 70 градуса, защото РНК като структура е термо лабилна. Чудя се на въображинието на хората, които сравняват със съхранението на ембриони. Аз ще се ваксинирам“, подчерта проф. Ани Кеворкян.

Интервюто с проф. Ани Кевордян, специалист по епидемиология е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Остродумия" с Иво Инджев - преди премиерата

Иво Инджев представя утре новата си книга "Остродумия" в столицата.  А днес  навършва 70 години и  е събеседник в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден". Разговорът с него е не само за историите, включени в книгата, но и по актуалните политически теми.   Книгата е с обем от над 600 страници, с твърди корици, на издателство "Сиела"...

публикувано на 16.04.25 в 17:39

Странна е причината, с която ДПС-ДПС се оттегли от управлението

Утрешното гласуване на втория вот на недоверие заради корупция към правителството „Желязков“ няма да успее, въпреки че ДПС-ДПС оттегли подкрепата си за управлението, коментира пред Радио Пловдив социологът от „Алфа Рисърч“ Павел Вълчев. Според него ДПС на Ахмед Доган е в трудна ситуация и няма силен ход, независимо дали подкрепя кабинета и има..

публикувано на 16.04.25 в 15:47
Любомир Стефанов

ПП-ДБ индиректно ще подкрепя кабинета, ако не гласува вота

В програма "Точно днес" говорим за втория вот на недоверие към кабинета с политолога  Любомир Стефанов , с него анализираме и политиките на ДПС-ДПС, както и появата на новите парии "България може" и "Непокорна България". Политологът каза в началото, че този вот ще е неуспешен, въпреки последните турбуленции. " Изглежда, че у нас този инструмент..

публикувано на 16.04.25 в 10:46

Бачковският манастир се подготвя за Великден, изгражда фиала

В Бачковския манастир тече усилена подготовка за посрещане на поклонниците за Великден. На втория ден след Възкресението там се провежда най-старото литийно шествие у нас. Хиляди миряни от цялата страна и чужбина се включват в поклонническия път на чудотворната икона на Света Богородица до местността Клувията. През годините миряните споделят, че..

публикувано на 16.04.25 в 10:17

Валутният борд позволи да изграждаме основата на еврото

В сряда запазваме внимание към важните финансови новини на седмицата, преди да настъпят празниците. Говорим за готовността да влезем в еврозоната от 1 януари 2026, за митата, които Доналд Тръмп налага и за очакванията за ЕС, свързани с този финансов механизъм, ползван активно от САЩ - коментар на финансовия анализатор  Цветослав Цачев ...

публикувано на 16.04.25 в 10:16