„Туризмът е поставен в неопределеност, няма решение за близкото бъдеще. Има и променливост в решенията, които стават в същия ден. Това пречи за подготовка и зареждане на заведения, поемане на ангажименти от хотелиери и ресторантьори. Категоризацията на хотелите върви заедно с ресторантите, това недоразумение трябва да се оправи. Не може да се работи в нарушение, а персоналът да не получат пари като компенсации“.
Реалистично ли е, Националният борд по туризъм да поиска финансовата помощ от държавата към засегнатите в бранша, да бъде 30% за периода на затваряне от предходната година?
Според г-н Драганов, това е реалистично, защото сега сме върха на сезона. Става въпрос за икономическо оцеляване. Много хора останаха без работа и заплащане. Ходовете са, че: „Търсим контакт с правителството и моделираме полезни предложения. Искаме да създаден система за почивка. Така ще изравним държавният служител, който ходи на ведомствена почивна станция с другите работещи. Те могат да ползват хотелската база, чрез ваучери за почивка, които са аналогични на ваучерите за храна. Необходима е само промяна на Наредба №7 на МФ. Създаваме кооперации на екскурзоводи, планински водачи и ски учители, които да получат средства по линия на Закона на предприятия за социална и споделена икономика. Конфедерацията на българския туристически бизнес иска да вклучи редица професии, които не са в списъка, и не могат да получат обезщетение. Казвам, че трябва да открием и помогнем на тези хора“.
Румен Драганов обясни, че няма категория „фалит“ по българското законодателство. Има неплатежоспособност, и тогава кредиторите влизат в управление на дружеството. Фалити няма да има в този смисъл. Ще има претърпяване на големи икономически загуби. Собственик на туризма ще се окажат фирмите за чистота, тъй като такса битови отпадъци не е променена, а става дума за милиони, за различните общини.
Интервюто с доц. Румен Драганов, председател на Конфедерация на българския туристически бизнес е в звуковия файл.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..