Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазителят на Кулата: Обичам този звън!

| обновено на 02.07.21 в 13:48

Пръв я описва през 1611 г. френският пътешественик Льофевр, който с почуда отбелязва: „На едно от тепетата има кула, която отброява часовете по френски“. Такова чудо по това време чужденецът е виждал само в родината си. Предполага се, че пловдивската кула е изградена около 1600 година. По това време часовникови кули нямат нито Солун, нито Одрин, нито дори Истанбул.

Часовниковата кула на Сахат тепе е един от символите на Пловдив. Тя оглася околностите със своя сребърен звън на всеки кръгъл час, отмерван от стар механичен часовник, реплика на онзи, сътворен за нея през 17-и век от италианския майстор Антонио Барбаджелата от Генуа.

От 20-ина години наричат майстор Георги Долчинков Пазителят на кулата – той се грижи и навива ръчно часовниковия механизъм, който отброява времето на всеки кръгъл и половин час с камбанен звън от върха на тепето.

От седмица Часовниковата кула радва и окото на пловдивчани и гости на града, след като кметът на район Централен я освети с модерно лед осветление, а амбицията му е да направи Сахат тепе една от най-посещаваните туристически атракции.

„Стократно хвала на майстора, който направи тази часовникова кула. Нейната фигура те прави пълен господар на времето и сякаш се разхождаш в сънищата“ – пише на арабски на плочата над вратата на кулата.

Да поемем заедно по пътеките на сънищата до върха на Сахат тепе, от който ехти един сребърен звън - един, два, три следобед е...





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

публикувано на 03.02.25 в 10:05

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32