Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грешка са кредитите, които рискуват бъдещето на нацията

Икономика в условия на ковид криза. Бившият министър на икономиката Николай Василев коментира, че туризмът и свързаните с него бизнеси ще понесат загуби.

Той посочи, че мерките няма да са вечни и това е добрата новина. Надеждата е ваксините да помогнат за преодоляване на пандемията. Животът ще продължи, това не е краят на света. Сметките показват, че заведенията не работят, но сметките се трупат всеки месец. Туризмът и ресторантите не са голямата част от българската икономика. Те са само 3-4% от БВП. Трябва да се говори за останалите 96%.

„Това е най-голямата рецесия за България след 1997 г., а за света след Втората световна война. Работната цифра за спада на икономиката у нас сега е 7%, а безработицата се покачи с около 100 000 души, толкова беше през 2017 година. През декември и януари ще платим цената за предишните месеци, когато нямаше мерки. През годината управляващите правеха каквото могат, като реагираха логично“.

По думите на Николай Василев, решението с пандемията са ваксините, които ще ни изкарат от тази ситуация, и животът ще продължи.

Той подчерта, че икономическите мерки на правителството трябва да са умерени, и насочени само за пострадалите. Критичен е към раздаването на милиарди от бюджета за тази и следващата година, към всички от публичния сектор. Груба грешка е да взимаме кредити като държава, да рискуваме бъдещето на нацията, за да можем политически предизборно, да раздаваме милиарди на хората в публичния сектор.

„Когото държавата раздава пари на бизнеси, и който поиска, се получават изкривявания и злоупотреби. Не винаги, който вика най-силно, и иска най-много е най-пострадал. Разочарован съм, че тази година, никой не каза една добра дума за онази част от икономиката, която продължава да работи. Пожеланието към всички е да търсят рашения, изход, работа, бизнес, приходи, а не да чакат някак Вселената само да им дава“, заяви още Николай Василев.  

Интервюто с Николай Василев, бивш министър на икономиката е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Учители адаптират помагалата на брайловата азбука, а не държавата

Родители и ресурсни учители на деца с нарушено зрение настояват държавата да поеме ангажимент за адаптирането на брайлова азбука учебните помагала, които се използват в  училище. Това е един от изводите от проведената в Пловдив кръгла маса, посветена на приобщаването на деца с увредено зрение в системата на средното образование, организирана..

публикувано на 28.02.25 в 15:40

Двойните компенсации за период без ток са лош прецедент

До следващата седмица трябва да се направят оценките за това кои клиенти ще бъдат компенсирани с предвидените от държавата средства за липсата на ток в периода от 21 до 31 декември миналата година, каза Петър Костадинов от пресекипа на ЕВН. Той  припомни, че тук става дума за извънредните компенсации от общо около 2,2 милиона лева за цялата..

публикувано на 28.02.25 в 15:00

Хиляди цветни балони в подкрепа на хората с редки болести

С разноцветни вдигнати ръце, балони и флашмоб бе отбелязан Международния ден на хората с редки болести в Пловдив. В инициативата, която тази година се проведе в двора на Професионална гимназия по хранителни технологии и техника - град Пловдив /ПГХТТ/, се включи и заместник-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бухалов. „Днес е денят, в който..

публикувано на 28.02.25 в 14:55

Студеното време се отрази на продажбата на мартеници

Заради много студеното февруарско време тази година в Пловдив продажбата на мартеници е слаба. Това споделят продавачи на бяло-червените символи на Главната улица, като допълват, че този сезон и цените са по-високи.  Въпреки студа десетки хора са разпънали сергии с мартеници из целия град, но най-вече в центъра на Пловдив.  По думите им хората..

обновено на 28.02.25 в 11:51
Д-р Николай Болтаджиев

НЗОК вече е далеч от пациента

Парите за здраве в бюджета на Националната здравноосигурителна каса и защо болниците заплашиха с протест ако бъде прието предложението в средата на годината да се намали цената на клиничните пътеки, коментира в програма "Точно днес" д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК.  Той е категоричен, че тазгодишния бюджет..

публикувано на 28.02.25 в 10:49