Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българската Коледа" помага на Лили от Пловдив да чува и говори

Днес ви разказваме за едно от децата на „Българската Коледа“ - Лили Димитрова от Пловдив, която страда от двустранна невросензорна загуба на слуха. Тя е на 14 години. Детето е родено глухо в семейството на родители, които също не чуват. За да се развива нормално и за да поддържа остатъчния слух, който има, тя се нуждае от слухово-речева рехабилитация.
 

От няколко години с нея работи рехабилитаторът Даринка Борисова от Академия за глухи деца „Анди и Ая“.  За да може да присъства на заниманията, Лили пътува често до София с родителите си.  

По думите на Борисова,  Лили се чувства много добре в семейната си среда.

„За разлика от децата, които израстват в семейство на чуващи родители, но самите те не чуват, деца като Лили са уверени и знаещи кои са.  Те нямат психологически проблем“.

Борисова подчерта, че родителите на Лили сами са потърсили специализираната помощ за детето си. В момента нуждата от специалисти обаче е особено належаща, защото Лили е в седми клас и й предстоят изпити.

„Извършваме слухово-речева рехабилитация и допълнително помагаме за подготовката на уроците. За слухово-речевата рехабилитация, които специалистите извършват с подкрепата на „Българската Коледа“, детето е стимулирано да използва остатъчния си слух и да усвоява новите знания.

„Лили е успяла да се интегрира много добре в училищната среда. Посещава общообразователно масово училище, но това, което й липсва, е пълният достъп до преподаваната информация, тъй като използва основно жестовия език за комуникация“, подчерта рехабилитаторът. 

Освен че иска да продължи образованието си  в училище след седми клас, Лили има и по-дългосрочни мечти. Желае един ден да постъпи  в университет, но все още има време да си избере специалност. И като всяко дете на тази възраст, има и хоби.  Занимава се активно с волейбол и тренира в известен пловдивски отбор. Подкрепата на кампанията „Българската Коледа“ дава шанс на семейството да се справи финансово с редовното осигуряване на слухово-речева рехабилитатция и на друга попмощ в областта на образованието.

Заниманията са два пъти седмично по два учебни часа, но в случай на нужда, Лили може да разчита и на допълнителна подкрепа от рехабилитаторите.

По думите на Борисова, родителите заплащат за работата с рехабилитаторите в Академията половината от реалната пазарна стойност на услугата, а не – пълната такса. Един учебен час е 30 лв, а втория децата получават като подарък.

Рехабилитацията в случаите като на Лили, е много дълъг процес. Той започва от момента на установяване на слуховата загуба и продължава минимум до 18-та година.  Родителите, за да бъдат максимално полезни на децата си, трябва да се чувстват спокойни и затова каузата на „Българската Коледа“ е от жизнена важност  за семейството на всяко нуждаещо се от специални грижи дете.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28