Благодатен миг за християните по цялата земя, за семействата и домовете ни.
В очакване на Бъдни вечер светът притихва. Пламъчето на запалената свещ, постната трапеза, пречистващият огън, молитвата, смирението и искриците в очите ни с надеждата за споделена радост ще бъдат фокус на голямото очакване да се роди Спасителят.
Ритуалът днес едва ли е това, което беше някога. Но той остава неотделима част от нас, впечатан в гените ни на непроменени от времето хора. Защото ЧОВЕК едва ли може да означава друго, освен „добър, достоен и почтен“, а измеренията на ЛЮБВТА се свеждат до човешка съпричастност, откровеност и приятелство.
На Бъдни вечер ще си пожелаем молитвено най-добри неща за бъднини за нас, роднините, съседите, приятелите. И ще помълчим, заради недоизказаното, болката и изпитанията, които през годината ни бяха в повече.
И ще очакваме да се роди Иисус, за да останем в Светлината.
Празниците са пътуване във времето през спомените и радостта от любопитството ни към Живота. Годината бе странна, трудна и ни постави в ситуации, в които опознахме малко повече себе си и донякъде се променихме.
Разказът за 2020 г. са историите за събития и хора, за които ще си спомним и на вълните на програма „Точно днес“.
За старите ръкописи от специалните колекции и най-новата откупка, съхранени в Народна библиотека „Иван Вазов“ – служебен псалтир с последования, разказва главният библиотекар д-р Петко Георгиев.
Храмът „Свети Архангел Михаил“ в Секирово получи като дарение от Швейцария нов орган. За него разказва отец Румен Станев, който с решение на папа Франциск бе обявен за помощен епископ на Софийско-Пловдивска епархия.
Ефирът успява да събира различни и далечни светове. За едно свое пътуване към Африка ще ни припомни проф. д-р Мария Шнитер от Пловдивския университет.
А след това посоката ни ще бъде към Тайланд, където, за да влезеш в страната, трябва да преминеш през 15 дневна карантина. Пловдивчанинът и бивш заместник главен редактор на вестник „Марица“ Панчо Благоев ще ни поведе в това пътуване преди Коледа.
Ще чуете и историите на две деца - Максимилиан и Виктор, които кампанията „Българската Коледа“ подкрепя в борбата им с болестта.
А какво написаха тази година малчуганите на Дядо Коледа в очакване да бъдат възнаградени за това, че ги обичаме, ще си остане тайна, до момента, в който за това ще разкаже Диана Ранчева.
И ще очакваме белия сняг...
Говорим с Гълъбина Атанасова, от "Младежки център Пловдив", за две събития, тази седмица, с вход свободен. Очаквайте и рубриките „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев и „На кино“. Коя е специалната нишка в нашето ДНК? Време за това в рубриката „Езо тера“. Започваме, след новините в 13 часа.
Вторник сутрин по горещите теми в горещото време. За водните ресурси в България - какви неотложни мерки за справяне с все по-острия воден дефицит е нужно да се предприемат на местно и национално ниво ще говорим с проф. Емил Гачев – ръководител на секция „Води“ в Институт за изследване на климата, атмосферата и водите – БАН. И ще питаме какво се..
Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания. Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня. От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..
Вкъщи, на плажа или дори на работното място, коктейлът винаги е най-добрият начин да се разхладим в горещите дни :)))) И днес Ви сервираме, цветно и с усмивка многопластова смесица от много музика, свежи новини и ... интересни гости за разкош! Започваме с Борис Зафиров, човекът, който разбира от театър, и по-конкретно Форум театър. От него..
Движението невъзможно – такава ще е ситуацията по автомагистрала „Тракия“ в района на Пловдив този предиобед. Причината – протест на горските, който ще блокира движението и в двете платна. Исканията им са – по-високи възнаграждения, промяна на категорията труд и осигуряване на униформено облекло. За заплатите и условията на труд ще е разговорът с..