На 24 декември православните християни отбелязват Бъдни вечер - един от най - светлите празници. На този ден семейството се събира в очакване на раждането на Божия син - Иисус Христос.
Празникът Бъдни вечер е посветен на дома, на огнището, но и на починалите предци - родственици, които също се смятат за част от семейството.
На Бъдни вечер е началото на празненството, възславящо Христовото рождение. Народът нарича празника още Суха Коледа, Малка Коледа, Крачун, Детешка Коледа, Мали Божич, Наядка.
Цялото семейство се събира около трапезата, която е отрупана с постни ястия. Добре е те да бъдат нечетен брой, най - малко седем, на масата се слагат също плодове и вино. По традиция на този ден се приготвят питка с паричка, сарми, ястия със зрял боб, зимна салата, постна разядка с чесън, ошав, варено жито с мед и орехи, тиквеник или тиква, печени ябълки с пмед и канела или баница с ябълки и други постни ястия.
Вечерята започва с прекадяването на трапезата, стаите, оборите и градината, за да се прогонят злите духове. След четене на молитвата, стопанинът разчупва питата с парата и първото парче от нея се оставя пред иконата за Бога, второто е за къщата, а останалите се разпределят на всеки член от семейството. Вярва се, че на когото се падне парата, той ще има най-голям късмет през годината. Обичаят повелява по време на яденето да не се става. Трапезата не се прибира, защото се вярва, че починалите идват да вечерят и да се погрижат за благополучието на живите.
Българският патриарх Неофит ще отслужи празничната литургия за Бъдни вечер, която започва от 17.00 часа в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Тържественото богослужение за Бъдни вечер ще бъде излъчено директно в ефира на БНР, БНТ 1, както и на официалната страница на Светия синод във Facebook.
Празнични служби ще има и във всички храмове в страната.
Уникално произведение на античното изкуство в стил, характерен за елинистическата епоха, показа директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов. Открита е под базиликата в останки от езически храм от 2-3 век от новата ера, които не са проучени. Става дума за глава на градската богиня на Филипопол Тюхе. Статуята е открита по време..
По повод 1 декември, Световен ден за борба със СПИН в Пловдив ще се проведе активна кампания, която ще е насочена към превенция. Това съобщи д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ-Пловдив. Той допълни, че 45 000 презерватива ще бъдат раздадени на много места в града, включително и на дербито между "Локомотив" и "Ботев", на 1 декември, на стадион..
Комисията за защита на конкуренцията влезе в офиса на Асоциацията на българските застрахователи.Проверката в помещенията на сдружението на застрахователи е в следствие на образувано производство за картел между застрахователите за поскъпване на застраховката „Гражданска отговорност“ на таксиметровите шофьори. КЗК ще проучи дали..
Кричим е поредната община в Пловдивска област, която ще повиши такса смет от догодина. Предвижданото поскъпване е с 25 %, съобщи кметът Атанас Калчев. Причината е значителното увеличение на разходите, които не могат да се покриват от собствените приходи на общината. Такса битови отпадъци не е актуализирана от 2020 г., обясни той. От..
Около 18.30 ч. на бул. „България“ пешеходец пресякъл внезапно пътното платно и се удари странично в преминаващ лек автомобил „Алфа Ромео“, съобщиха от пловдивската полиция. Пострадалият 63-годишен мъж е транспортиран в болница, където е починал. Пробите за употреба на алкохол и наркотици на 64-годишния шофьор са отрицателни. Образувано..