Християнският свят отбелязва днес един от най-големите църковни празници - Рождество Христово - Коледа, на който се чества рождението на Божия син - Исус Христос.
С Рождество Христово се слага началото на ново летоброене. Създателят на новото летоброене, римският монах Дионисий Малки, изчислява, че Исус Христос се е родил на 754-ата година от основаването на Рим. Затова Рождество Христово се счита за граница във времето и за празник на празниците за християните.
Според Евангелието раждането на Христос станало в град Витлеем, в римската провинция Юдея. Пророк Данаил предсказал, че Христос ще се яви 490 години след възстановяването на Йерусалимския храм. С приближаването на указаното време всички надежди на юдеите се устремили към идващия Месия.
Малко преди раждането на Божия син, майка му Мария заедно с Йосиф отишла във Витлеем, който по онова време бил незначителен град в околностите на Йерусалим. Във Витлеем Мария и Йосиф не могли да намерят място в страноприемница и били принудени да се подслонят в пещера извън града, където пастирите затваряли овцете. В нея Мария родила сина си, повила го в пелени и го положила в ясла, където били привързани осел и вол. С дишането си животните сгрявали Младенеца.
В мига на Рождеството в небето пламнала чудна светлина, явил се ангел, който съобщил на намиращите се наблизо пастири, че на света е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири били първите хора, които се поклонили на Бога Син. Младенецът Исус бил почетен и от трима източни царе, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото на събитието звезда.
С Рождеството си Христос донася частица от светостта на небесния мир. С неговото идване на земята се отбелязва началото на новата ера.
В народния календар Рождество Христово започва в полунощ с обичая коледуване. В него участват само мъже - ергени, годеници и по-млади, скоро женени мъже. Те се наричат коледари, коладници, коледаре или коледници. От полунощ до сутринта те обикалят домовете, пеят специални коледни песни с пожелания за здраве, щастие в семейството и богата реколта, а стопаните ги даряват с коледарски краваи, пари и различни храни.
Коледарите се събират отново на 26 декември, за да разпределят краваите помежду си. Всеки взема кравая на своята любима. Ако някоя мома е харесвана от повече ергени, нейният кравай се разиграва на търг. Печели онзи, който даде най-много пари. Останалите събрани продукти се разпродават и средствата се дават на църквата или на училището.
Към Коледните празници се числи и Стефановден, който е на 27 декември. Празникът е посветен на първомъченика на християнската църква архидякон Стефан.
Със Стефановден завършват Коледните празници.
Опит за убийство с взрив е довел велинградските криминалисти до разкриването на арсенал от незаконни оръжия, боеприпаси и взривни устройства в къщата на местен обитател. До това се е стигнало след избухнал скандал между 52 годишен жител на курорта и негов 68-годишен съсед. Инцидентът възникнал в местността „Хармана“ край Велинград, където..
С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа фирма „Запрянови-03” ООД, концесионер на находището „Делчевото – 2” в землището на с. Горнослав, да изготви техническо задание за промени в Подробен устройствен план (ПУП). Фирмата има сключен договор за изграждането на кариера за добив на мрамор и баластра. Жители..
Ще бъде монтиран светофар на кръстовището на улиците „Богомил“ и „Лев Толстой“ в Пловдив. Това съобщи зам.-кметът по строителство, инвестиции и общинска собственост Хакъ Сакъбов. Той посочи, че в бюджета за тази година на община Пловдив, който бе приет миналата седмица, са предвидени средства за това и още следващия месец ще бъде пусната..
От днес до 24 май изцяло се затваря за движение пътят Първенец - Марково в часовете от 8:00 до 17:00 часа. Причината са строително-ремонтните дейности по отсечката, съобщават от община "Родопи". По време на часовете, в които ще текат ремонтите, няма да се пропускат автомобили. Обходният маршрут, свързващ двете населени места, е през..
Над 50 000 зрелостници в страната положиха първата матура от пролетната изпитна сесия – по български език и литература . Те бяха разпределени в 772 училища и 4252 изпитни зали. Ангажирани са около 12 000 квестори. Зрелостниците писаха по вариант 4, който беше генериран от 5 859 375 възможни комбинации. Те можеха да избират между..