Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксината, която влиза сега у нас, е мащабно изследвана

Рисковете от неваксинация са много по-големи, отколкото ваксинирането

За това как ще ставаме все по-силни, както и все по-информирани. "Човечеството се изправя уверено срещу битката срещу COVID-19. Ваксините идват. Болестта отстъпва". Това заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. 

Разговаряме с Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз за имунизацията срещу Ковид -19, за медикаментите и пациентите, за реакцията на обществето в година на криза.

От 27.12.2020 г. стартира имунизационна кампания срещу COVID-19 на територията на цялата страна. Кампанията се организира от регионалните здравни инспекции, а имунизациите се извършват от лекари в лечебни заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ, регионални здравни инспекции, от лекари в специализирани структури на Министерство на вътрешните работи и Министерство на отбраната и от нарочно създадени за целта имунизационни мобилни екипи. 

Димитър Маринов каза: "Когато започна ковидпандемията, още първата вълна, то българските фармацевти бяха на първа линия, и аптеките бяха подложени на особен натиск. Не само от страна на пациентите за търсенето на лекарства и защитни средства, но и от страна на институциите, които ни проверяваха нонстоп. Ние не се огънахме на натиска и останаме на работните си места, и обслужважме гражданите професионално. 

"Ковид-19 дада тласък на институциите да въведат електронното здравеопазване. Електронната рецепта е в началото, след новата година ще има и електронни направления за всички заболявания. Има доста проблеми, които трябва да решим, това е сложен процес - издаването на рецептите, но е въпрос на време всеки складов софтуер да се синхронизира в националната система", поясни Димитър Маринов. 

Ваксината, която е налична на пазара е РНК, и информация за нея има вече на сайта на ИАЛ, както и на сайта на МЗ. "Ваксината е безплатна и не е задължителна, но първо ще се ваксинират медицинските специалисти", обясни Маринов. Той допълни: "Българинът по принцип е мнителен, но очаквам повишаване на желаещите да се ваксинират."

"Тази пандемия ни научи да се вслушваме в здравия разум, да бъдем малко по-премерени и смели в действияти си, когато сме по-добре информирани", заключи фармацевтът. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54