"Много лош е ефектът от такъв разнобой, защото датата на изборите, доколкото има такава опция да се отложат с 2 месеца, всъщност би трябвало да зависи от ситуацията". Това каза за Радио Пловдив проф. Андрей Чорбанов, имунолог от Института по микробиология при БАН, за днешните разговори при президента Радев с участието на здравния министър и представители на Оперативния щаб.
Припомняме, че на срещата Радев поиска експертно становище, за да реши кога да насрочи изборите. Министър Костадин Ангелов пък поиска първо президентът да насрочи изборите, за да могат здравните власти да съобразят мерките за провеждането на вота, както и на кампанията преди него, според срока, който им е даден.
Проф. Чорбанов заедно с други имунолози също проведоха разговори с държавния глава.
"Основният проблем, който коментирахме, е как биха се осъществили едни нормални избори при тези условия. Най-малкото хората, които в този момент са карантинирани, да им бъде осигурено конституционното право да гласуват, от една страна. От друга страна, разбира се, самото протичане на изборния ден ще зависи в много голяма степен от това какво е нивото на хора, които в този момент са болни. Стана дума също, че ваксинацията не може да бъде фактор, който да определи начина на провеждане на изборите. Имаме яснота, че масовата ваксинация ще започне през март и до деня на изборите няма как да бъде обхваната съществена част от населението", каза проф. Чорбанов.
На въпрос дали не би трябвало изборите да бъдат отложени, за да се нормализира здравната картина в страната, той отговори:
"Вижте, моето мнение е доста по-екстремно в сравнение с това на здравните власти. За мен не е проблем утре да бъде изборният ден и не бих ограничил хората в нищо, включително и за предизборни прояви, защото по мое лично мнение тези мерки, които се налагат, в никакъв случай не помагат срещу разпространението на вируса".
Българската ваксина срещу коронавирус, по която екипът на проф. Чорбанов работи, е на етап да започнат експерименти с лабораторни животни, тоест така наречените предклинични изпитвания.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..