На Богоявление, с респект към традициите, които остават неподвластни на времето и в деня, в който България отбелязва 173-та годишнина от рождението на своя недостижим по родолюбива мощ и достойнство син Христо Ботев, въпросите за мъдростта и изпитанията на един жилав народ звучат все по-актуално.
Крепящата духа ритуалност някога и днес и желанието да бъдем заедно в такива моменти по-силни, днес добавят нови въпроси за устойчивостта ни и смисъла на сложното време, белязано от пандемия. И подред:
Защо под напора на социалните мрежи все пак в Калофер на Йордановден ще се състои леденото мъжко хоро и как този път противоепидемичните мерки ще диктуват хода на празника? От мястото на събитието – репортаж на Димитър Владимиров.
За поета-революционер с огнен дух и гениално творчество Христо Ботев и начина, по който съвремието се оглежда през неговите очи – историкът и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. д-р Тодор Радев.
Какви отговори получи въпросът кога и как ще се гласува в епидемичната обстановка след проведените консултации на президента Румен Радев със здравни експерти, чуйте от политолога доц. Татяна Буруджиева.
За новата стратегия за сигурност на ЕС до 2025 г. – репортаж на Севдалин Палаузов в рубриката „Евранет +“.
На 6 януари арменците празнуват Коледа. Какво означават традициите за най-голямата общност в страната и как ще бъде отбелезан от нея в Пловдив празникът, разказва в репортажа си Любомира Разпопова.
В рубриката "Великите европейци" Пламен Асенов продължава разказа си за легендарната английска група "Пинк Флойд".
И в сряда ще посрещнем утрото в компанията на културния антрополог, режисьор и пътешественик проф. Александър Илиев в рубриката „Добро утро, Ден“.
В последния понеделник на старата година отново си спомняме за лицата, които бяха наши гости през 2024-а. Ще ви припомним как посреща деня си тенорът Марин Йончев в рубриката "Добро утро, ден!" Яница Марова ще ви разкаже как библиотекарите използват техниките оримото и киримото, с които се съживяват стари книги и се..
Днес в предаването посрещаме писателя Емил Тонев, с когото ще говорим за новия му роман "Жив". Един век по- късно: какво пази паметта , какво отеква от спомените, как изглежда света през неговата призма, кое остава и кое си отива сякаш никога не е било? Вечните въпроси и отговорите , които оставят следи по сърцето и ума. Във втората част на клуб..
Последно неделно утро от декември, последно неделно утро за 2024! Споделяме го с хубава музика, приятни и полезни теми и компетентни събеседници. Срещаме с Даниела Сечкова, за един интересен разговор за етеричните масла. Познати и използвани от хилядолетия, етеричните масла са здраве от растенията и природата. Могат да бъдат вдишвани, дифузирани,..
В края на годината притихваме, за да осмислим всичко, което ни е движело напред през изминалите 11 месеца. А в края на 12-тия да погледнем и в огледалото за обратно виждане, а след това да тръгнем уверени напред към началото. С уроци, надежди и жажда за новото, с което ни предстои да се срещнем. В следобедната програма на Радио Пловдив, на Стефанов..
На Стефановден подаряваме всяка песен от ефира на хората, които празнуват името си днес - Стефан, Стоян и техните производни. Пожелаваме им здраве, късмет и берекет. Историята на „имената“ е толкова стара, че датира още от първите описани случаи на използване на писменост, което означава, че имена са били използвани и много преди това. Днес..